Gibraltar volí budoucnost

Občané Gibraltaru dnes hlasují o otázce dělby suverenity nad touto britskou kolonií mezi Británií a Španělskem. Hlasovací právo na Gibraltaru má 30 tisíc občanů této kolonie. Vyjadřují se k otázce: Schvalujete zásadu, podle níž by se Británie a Španělsko dělily o svrchovanost nad Gibraltarem? V červenci britský ministr zahraničí Jack Straw prohlásil, že Británie a Španělsko dosáhly široké dohody o zásadách dělby suverenity. Ovšem tehdy zůstávala řada nevyřešených otázek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gibraltar | Foto: gibraltar.gi

Dnešní hlasování má jen orientační význam, i když Jack Straw zdůraznil, že návrhy vycházející z jednání mezi zástupci obou zemí budou předloženy lidu Gibraltaru v referendu. Šéfministr kolonie tvrdí, že zásada dělby suverenity bude zamítnuta obrovskou většinou. Při podobném referendu před 25 lety se pro setrvání pod britskou koruny vyjádřilo 99 procent obyvatel Gibraltaru. Výsledky dnešního referenda mají být známy zítra v časných ranních hodinách.

Markéta Kaclová, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme