Gibraltarské referendum ve prospěch Británie

Gibraltarští voliči velkou většinou odmítli plán společné britsko-španělské svrchovanosti. Vyplývá to z oficiálních výsledků zveřejněných několik hodin po ukončení hlasování. Téměř 99 procent ze zhruba 20 000 voličů odmítlo návrh, aby Británie dala Španelsku podíl na svrchovanosti nad svou kolonií.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gibraltar | Foto: gibraltar.gi

Hlavní ministr Peter Caruana vypsal referendum poté, co britský ministr zahraničí Jack Straw v červenci oznámil, že britská vláda je v zásadě pro sdílenou svrchovanost nad Gibraltarem spolu s Madridem.

Britská vláda v reakci na výsledek hlasování potvrdila, že nevydá Gibraltar Španělsku bez souhlasu jeho obyvatel.

Referendum následovalo po měsících rozhovorů mezi Británií a Španělskem, jichž se gibraltarská vláda nezúčastnila. Londýn a Madrid tvrdí, že referendum nemá žádnou právní váhu.

Spor o území o rozloze šesti kilometrů čtverečních na samém jihu Pyrenejského poloostrova, které utrechtskou smlouvou z roku 1713 připadlo Británii, zatěžuje léta vztahy Španělska a Velké Británie.

Milan Kopp, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme