Gigantický pomník Petra Velikého čeká nejistý osud

Pokud jste v posledních letech navštívili Moskvu, dost pravděpodobně jste ho nemohli přehlédnout: pomník Petra Velikého zaujme na první pohled svými gigantickými rozměry. Mnozí lidé ho nemůžou vystát kvůli hojně kritizovanému nevkusu. Chladného ale nechá jen málokoho.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zamrzlá řeka Moskva | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, Thomas Glau

Slavný car vyobrazený na korábu shlíží na město a jeho obyvatele z výšky několika desítek metrů už třináct let. Teď se pod ním ale jeho loď povážlivě kýve. V Moskvě stále silněji zní hlasy po přemístění obří sochy jinam.

To, že se o soše začalo živě diskutovat právě teď, souvisí s pádem dlouholetého moskevského starosty Jurije Lužkova, kterého prezident Dmitrij Medveděv odvolal minulý týden kvůli ztrátě důvěry. Lužkov byl hlavním zastáncem kontroverzního památníku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lenka Kabrhelová hovoří v Odpoledním Radiožurnálu o osudu pomníku Petra Velikého v Moskvě.mp3

Památník Petra Velikého má docela zajímavou historii. Někteří kritikové poukazovali před třinácti lety na to, že jeho umístění v Moskvě je úplně absurdní proto, protože car Moskvu nenáviděl, dokonce tehdy navrhl přemístění hlavního města do Petrohradu.

Navíc mnozí lidé označují pomník za nevkusný. Koneckonců se mu různě přezdívá – Terminátor nebo Guliver. Pravidelně se umisťuje ve světových žebříčcích o nejošklivější sochu.

Socha Petra Velikého by měla být přemístěna na jiné místo. Kam, není zatím jasné.

Lenka Kabrhelová, Michaela van Erne, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme