Gilada Šalita hlídá po návratu na svobodu armádní psycholog

Izraelský voják Gilad Šalit a také desítky Palestinců strávili po letech za mřížemi první noc se svými rodinami. Při včerejší výměně Izrael propustil 477 Palestinců, aby dostal domů seržanta Šalita, který strávil 5 let v palestinském zajetí. Věznění mělo na jeho zdravotní stav a psychiku negativní dopad.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Seržant Gilad Šalit salutuje na základně Tel Nof v centrálním Izraeli

Seržant Gilad Šalit salutuje na základně Tel Nof v centrálním Izraeli | Zdroj: Reuters

Šalit včera večer po 5 letech v palestinském zajetí povečeřel s rodinou. Jeho dům je pro veřejnost uzavřený a do okolí policie nikoho nepouští. Po celou dobu je ale rodině k dispozici vojenský psycholog, aby Šalita psychicky přípravil na návrat do normálního života.

Kontakt izraelského vojáka s okolním světem byl totiž v zajetí velmi omezený. Palestinci ho zadržovali ve velkém utajení, protože palestinská společnost je plná kolaborantů s Izraelem. O jeho pobytu tak vědělo jen málo lidí, kteří k němu měli přístup.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zdravotním stavu Gilada Šalita informoval v Dopoledním Radiožurnálu blízkovýchodní zpravodaj Břetislav Tureček

Gilad Šalit prý nikoho dlouho neviděl, občas měl ale přístup k televizi nebo rozhlasu, většinou však v arabském znění.

Francouzskému velvyslanci, který ho včera navštívil, ale Šalit řekl, že prý viděl cyklistický závod Tour de France. Gilad Šalit má totiž také francouzské občanství.

Šalit je fyzicky zesláblý, podvyživený a je na něm znát nedostatek slunečního svitu. Včera prodělal předběžné zdravotní prohlídky a dnes se sešlo lékařské konsilium, které jeho zdravotní stav dále posoudí.

Propuštěné Palestince, díky nimž se Šalit dostal na svobodu, vítali v Palestině jako hrdiny. Díky organizacím, které se v Palestině starají o takzvané politické vězně, dostali peníze a nové mobilní telefony, aby se lépe vraceli do běžného života.

V izraelských věznicích dále zůstává několik tisíc dalších Palestinců.

Břetislav Tureček, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme