Senát by mohl mít problém s Haspelovou v čele CIA. Má vazby na operace, při kterých se mučili lidé

Prosazení Giny Haspelové na post šéfky americké Ústřední zpravodajské služby (CIA), jak si přeje prezident Donald Trump, je v Senátu USA nejisté. Důvodem jsou její vazby na sporné operace, při nichž byli s pomocí mučicích technik vyslýcháni lidé zadržovaní v tajných věznicích. Haspelovou v úterý do vedení CIA jako první ženu nominoval Trump, nahradit by zde měla Mika Pompea, které prezident pověřil vedením ministerstva zahraničí.

Tento článek je více než rok starý.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gina Haspelová

Gina Haspelová | Foto: CIA | Zdroj: Reuters

Americká média se shodují, že vyhlídka na souhlas Senátu s Haspelovou je mimořádně otevřená. Republikáni v této 100členné komoře Kongresu USA sice drží 51 mandátů, ne všichni senátoři ji ale chtějí podpořit.

Vyhazov přes tweet? V čele ministerstva zahraničí vystřídá Tillersona šéf CIA Pompeo, oznámil Trump

Číst článek

Republikán Rand Paul již prohlásil, že s jejím výběrem nesouhlasí. Na středu v této věci ohlásil tiskovou konferenci.

Překážkou v jejím prosazení může být i republikán John McCain, který se kvůli léčbě nádoru na mozku schůze Senátu v posledních měsících neúčastní.

McCain, který byl během války ve Vietnamu zajat a v zajetí mučen, dal na vědomí, že Haspelová bude muset během schvalovacích pohovorů se senátory vysvětlit povahu a rozsah svého zapojení na výslechovém programu CIA.

„Mučení zajatců ve věznicích USA v uplynulém desetiletí je jednou z nejtemnějších kapitol americké historie," řekl McCain.

Nejdřív Trumpův tweet, až pak hovor. Tillerson z politiky odejde na konci března

Číst článek

Otevřený zůstává i přístup demokratů, kteří mohou proti Haspelové hlasovat. Šéf demokratů v Senátu Chuck Schumer nicméně podle portálu The Hill prohlásil, že v současné době nebude své kolegy vyzývat, aby Haspelovou nepodpořili.

Žádné doporučení zatím nechce vydat ani v případě Pompea, kterého do funkce rovněž musí potvrdit Senát.

Demokraté se ale již nechali slyšet, že jejich původní souhlas s Pompeem neznamená, že pro něj zvednou ruku i nyní. Schumer poznamenal, že jak Pompeo, tak i Haspelová budou muset v Senátu vysvětlit řadu naléhavých otázek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme