Gingrich porazil v republikánských primárkách v Jižní Karolíně Romneyho

Republikánské primárky v Jižní Karolíně vyhrál Newt Gingrich. Tento výsledek znamená, že tři dosavadní klání o republikánskou nominaci na prezidentskou kandidaturu vyhráli tři různí kandidáti, což se podle komentátorů ještě nikdy nestalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Republikán Newt Gingrich po vítězství v Jižní Karolíně posílil | Zdroj: Reuters

„Nechceme vést republikánskou, ale americkou kampaň. Tohle jsou nejdůležitější volby v našem životě. Jestli bude Barack Obama znovu zvolený, představte si, co nás čeká. Vyšší nezaměstnanost, hospodářská stagnace a chudoba,“ řekl radostným stoupencům v Jižní Karolíně Newt Gingrich.

Bývalý předseda Sněmovny reprezentantů byl podle průzkumů v konzervativní a nábožensky založené Jižní Karolíně favoritem.

Výhra pro něj znamenala poslední šanci, jak se v primárkách udržet. Získal více než 40% hlasů. Druhý nakonec skončil celkový favorit Mitt Romney, třetí Rick Santorum a čtvrtý Ron Paul.

Hlavní soupeř Gingriche Mitt Romney uznal porážku. Popřál Gingrichovi k vítězství a předpověděl, že souboj o republikánskou nominaci nebude jednoduchý. „Máme za sebou teprve tři souboje v kampani, která bude trvat nějakou dobu,“ řekl poražený kandidát. „Zítra se přesuneme na Floridu,“ dodal Romney. Naznačil tím, že boj o republikánskou nominaci zdaleka nevzdává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o vítězství Newta Gingriche v republikánských primárkách v Jižní Karolíně přinesl zpravodaj Radiožurnálu v USA Vít Pohanka

Gingrich se ještě před primárkami musel vyjádřit k výrokům, které v médiích šířila jeho bývalá manželka. Před rozvodem prý chtěl, aby žili společně se ženou, kterou si později také vzal. Gingrich reagoval odmítnutím a ostrou kritikou médií.

Všechny troje dosavadní primárky tak měly pokaždé jiného vítěze. První primárky v Iowě vyhrál na začátku ledna Santorum, druhé v New Hampshire dopadly nejlépe pro Romneyho.

Gringichovo vítězství v Jižní Karolíně má kromě toho, že jde o jeho první úspěch v boji o nominaci na prezidenta, také symbolickou hodnotu. Zatím každý vítěz republikánských primárek v tomto státě od roku 1980 totiž nakonec získal i celkovou nominaci strany do souboje o Bílý dům.

Newt Gingrich oznámil vloni na jaře kandidaturu jako první, v létě ho ale opustila velká část spolupracovníků s tím, že nemá šanci. Pak ale došlo ke zvratu a jednu dobu na podzim dominoval tento kandidát všem průzkumům.

Outsider vítězem

Jeho včerejší vítězství v první řadě tak znamená, že jej ostatní republikánští kandidáti musejí začít brát vážně a přestat ho podceňovat. K jeho přednostem patří skvělé diskutérské schopnosti či politické dovednosti. Nyní navíc dokázal, že je schopen vítězit, i když ho všichni odepisují.

Newt Gingrich by se tak mohl stát vyzyvatelem současného prezidenta Baracka Obamy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výroky kandidátů po primárkách v Jižní Karolíně poslouchal i zpravodaj ČRo ve Spojených státech Vít Pohanka

„Já bych s takovým soudem ještě chvíli počkal. Ta nominace kandidátů je běh na dlouhou trať,“ říká ale zpravodaj Radiožurnálu ve Spojených státech Vít Pohanka a dodává, že kvůli tomu, že v každém státě zatím zvítězil jiný kandidát, se o vítězi prezidentské kampaně ještě bude nějakou dobu rozhodovat.

Příští primárky se konají na Floridě. Zde získá vítěz dohromady více hlasů než v třech státech, kde zatím primárky byly. Mitt Romney má podle průzkumu z posledních dnů na Floridě velký náskok. Předpokládá se až čtyřicetiprocentní úspěch Romeneyho, který si ale musí vysloužit v souboji s Newtem Gingrichem.

Není žádným tajemstvím, že pro Bílý dům je však nejtěžším soupeřem Mitt Romney .

S Barackem Obamou sice není spokojena většina Američanů, ale když se v průzkumech zeptají, kdo z Republikánů by ho měl nahradit, tak Mitt Romney je tím kandidátem, který má jako jediný šanci s ním nějak soupeřit. Ostatní včetně Newta Gingriche hluboko propadají.

Vít Pohanka, Jana Gulda, Marína Dvořáková, Kristina Winklerová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme