Giuliana Sgrenová zpátky v Římě

Italská reportérka Giuliana Sgrenová je po více než měsíčním věznění v iráckém zajetí zpátky ve vlasti. Po přistání na římském letišti Ciampino byla převezena do vojenské nemocnice, aby se zotavila ze střelného zranění. To jí nezpůsobili únosci, ale američtí vojáci, kteří z neznámých důvodů zaútočili na konvoj s novinářkou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Giuliana Sgrenová | Zdroj: ČTK

Sgrenovou postřelili do ramene a člena tajných služeb, který ji chránil vlastním tělem zastřelili. Americký prezident Goerge Bush slíbil, že incident prošetří.

Mluvčí Bílého domu Scot McClelan s politováním k tragédii řekl, že detaily zatím nejsou jasné. I ve Spojených státech se ale ozývají hlasy, že zmatky na amerických kontolních stanovištích už zavinily smrt řady civilistů.

Americký prezident George Bush zatelefonoval premiérovi Berlusconimu, blízkému spojenci Washingtonu a vyjádřil politování nad tímto incidentem. Zároveň nabídl pomoc při vyšetřování, řekl mluvčí Bílého domu Scot McClelan.

Podle něj už vyšetřování probíhá a Američané úzce spolupracují s italskými představiteli. Pentagon vysvětlil, že američtí vojáci začali na automobil pálit, když se večer vysokou rychlostí blížil ke kontrolnímu stanovišti v západním Bagdádu. Američané si uvědomují, že Berlusconiho vláda drží v Iráku 3000 vojáků i přes zřetelný nesouhlas velké části italské veřejnosti.

Miroslav Konvalina, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme