Giuliana Sgrenová zpátky v Římě

Italská reportérka Giuliana Sgrenová je po více než měsíčním věznění v iráckém zajetí zpátky ve vlasti. Po přistání na římském letišti Ciampino byla převezena do vojenské nemocnice, aby se zotavila ze střelného zranění. To jí nezpůsobili únosci, ale američtí vojáci, kteří z neznámých důvodů zaútočili na konvoj s novinářkou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Giuliana Sgrenová | Foto: ČTK/EPA

Sgrenovou postřelili do ramene a člena tajných služeb, který ji chránil vlastním tělem zastřelili. Americký prezident Goerge Bush slíbil, že incident prošetří.

Mluvčí Bílého domu Scot McClelan s politováním k tragédii řekl, že detaily zatím nejsou jasné. I ve Spojených státech se ale ozývají hlasy, že zmatky na amerických kontolních stanovištích už zavinily smrt řady civilistů.

Americký prezident George Bush zatelefonoval premiérovi Berlusconimu, blízkému spojenci Washingtonu a vyjádřil politování nad tímto incidentem. Zároveň nabídl pomoc při vyšetřování, řekl mluvčí Bílého domu Scot McClelan.

Podle něj už vyšetřování probíhá a Američané úzce spolupracují s italskými představiteli. Pentagon vysvětlil, že američtí vojáci začali na automobil pálit, když se večer vysokou rychlostí blížil ke kontrolnímu stanovišti v západním Bagdádu. Američané si uvědomují, že Berlusconiho vláda drží v Iráku 3000 vojáků i přes zřetelný nesouhlas velké části italské veřejnosti.

Miroslav Konvalina, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme