Premiér Conte podal demisi. Itálii čekají jednání o novém kabinetu, nebo předčasné volby

Italský premiér Giuseppe Conte v parlamentu oznámil svou demisi. Vláda, na níž se podílí Hnutí pěti hvězd a kterou se rozhodla opustit koaliční Liga, podle něj končí. V projevu v senátu Conte ostře kritizoval šéfa protiimigrační Ligy Mattea Salviniho, kterého mimo jiné obvinil, že staví vlastní a stranické zájmy nad zájmy země. Conte později předal svou demisi prezidentovi Sergiovi Mattarellovi, který ho pověřil dočasným vedením kabinetu.

Řím (Aktualizováno: 23:24 20. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový italský premiér Giuseppe Conte při schvalování důvěry svého kabinetu. | Foto: Tony Gentile | Zdroj: Reuters

Conte Salviniho obvinil, že se snaží těžit ze své rostoucí popularity a vyvolat předčasné volby, čímž ohrožuje chystané reformy. „Jeho rozhodnutí vystavují tuto zemi vážným rizikům,“ řekl premiér na adresu šéfa Ligy, který projev před senátory sledoval podle agentury Reuters s kamennou tváří.

Salviniho konec? ‚Šance na pokračování vlády jsou minimální, až nulové,‘ říká italský novinář Pieralli

Číst článek

Premiér, který není členem žádné strany, v hodinovém projevu mimo jiné varoval, že Salviniho krok učiněný s cílem svrhnout vládu by mohl uškodit italské ekonomice, kterou čekají složité měsíce s ohledem na komplikované skládání státního rozpočtu na rok 2020.

Ministerský předseda také kritizoval, že šéf Ligy v politice zneužívá náboženské symboliky. Salvini během premiérova hodinového projevu několikrát políbil růženec.

Rýsuje se nová koalice?

Klíčovou roli v současném vyjednávání bude mít prezident Sergio Mattarella, který bude v parlamentu zjišťovat, zda není možné najít jinou většinu, než je rozpadající se koalice antiestablishmentového a populistického Hnutí pěti hvězd a ultrapravicové Ligy.

Část vládního Hnutí pěti hvězd se pokouší o koalici s opoziční levicovou Demokratickou stranou. Její někdejší předseda a bývalý premiér Matteo Renzi se vyjádřil, že spolupráci obou subjektů proti Salvinimu podporuje. Mezi oběma stranami ale panují velké programové rozdíly a cesta k případné dohodě bude dlouhá.

Italský premiér Giuseppe Conte (vpravo) během projevu v senátu. Ministr vnitra a vicepremiér Matteo Salvini sedí po jeho pravici | Zdroj: Reuters

„Pravděpodobný vývoj, který může nastat, je, že se Hnutí pěti hvězd dohodne na nějaké formě koaliční vlády či podpory s opoziční středolevicovou Demokratickou stranou, ačkoliv to bude riskantní krok,“ řekl v pondělí serveru iROZHLAS.cz italský novinář Andreas Pieralli.

Salvini varuje před účasti sociálních demokratů ve vládě, přechodný kabinet odmítá

Číst článek

„Hnutí pěti hvězd se dostalo do vysoké politiky hlavně díky tomu, že útočilo na establishment a čerpalo politické body poukazováním na jeho nedostatky,“ dodal Pieralli.

Pokud se v parlamentu nová většina nenajde, zákonodárný sbor bude rozpuštěn a na řadu přijdou předčasné volby. Ty si v co nejbližším termínu přeje Salvini.

'Udělal bych vše znova'

Salvini Conteho kritiku v projevu v senátu odmítl a prohlásil, že od premiéra nepotřebuje „sérii urážek“. „Udělal bych všechno stejně znova, s razancí svobodného muže,“ řekl šéf Ligy a potvrdil, že chce urychlené konání předčasných voleb ještě v říjnu. „Nemám strach z názoru Italů,“ prohlásil Salvini.

Může Il Capitano poslat evropskou loď ke dnu? O Salviniho plánech s analytikem Neradem

Číst článek

Volební průzkumy Salviniho Ligu favorizují, loňský volební vítěz Hnutí pěti hvězd naopak velmi oslabil. Jeho šéf Luigi Di Maio proto volby nechce a napsal: „Liga se bude muset zodpovídat ze svého špatného rozhodnutí všechno zničit a zahájit vládní krizi uprostřed srpna, jen aby se vyvezla na průzkumech.“

Loňské parlamentní volby vyhrálo Hnutí pěti hvězd s 33 procenty, zatímco Liga získala v rámci středopravicové koalice 17 procent. Aktuální volební preference, stejně jako výsledky květnových voleb do Evropského parlamentu, jsou přitom opačné.

Preference agentury EMG a volební výsledky:

jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme