Globální oteplování údajně může mít do 10 let nenávratné důsledky

Už do deseti let může oteplení planety nenávratně poškodit podmínky života na Zemi. Tvrdí to alespoň američtí, britští a australští experti v mezinárodní zprávě. V mnoha oblastech prý bude ohroženo zemědělství, nebudeme mít dost pitné vody. Lidi bude sužovat sucho, rozšíří se nemoci a zvedne se hladina moří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polojasná obloha | Foto: Jan Rosenauer

Náměstek ředitele Českého hydrometeorologického ústavu Radim Tolaš ale není tak skeptický. Výrazné zhoršení životních podmínek na Zemi sice hrozí, ale ne v tak krátké době.

"Budeme muset zjistit, z čeho kolegové vycházeli. Já osobně nejsem přesvědčen o tom, že deset let je zrovna ta hranice, za kterou by se měl klimatický systém zhroutit, protože klimatický systém je natolik složitý organismus, že má snahu se udržet v rovnováze. A já tomu věřím, že se v té rovnováze udrží," řekl Tolaš Radiožurnálu.

Alarmující mezinárodní studie o změnách klimatu může být podle jeho názoru ovlivněna nadcházející schůzkou zemí skupiny G8 k tomuto tématu. Tolaš nevylučuje, že vědci chtěli znepokojivou prognózou především vyprovokovat politiky k akci.

Já tyto zprávy vždycky považuji spíše za zprávy politické než vědecké, i když mají vědecký základ. Takže jsem přesvědčen o tom, že ta zpráva vyšla právě teď právě proto, že se chystá schůzka G8."

Pavla Dluhoschová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme