Globální oteplování údajně může mít do 10 let nenávratné důsledky

Už do deseti let může oteplení planety nenávratně poškodit podmínky života na Zemi. Tvrdí to alespoň američtí, britští a australští experti v mezinárodní zprávě. V mnoha oblastech prý bude ohroženo zemědělství, nebudeme mít dost pitné vody. Lidi bude sužovat sucho, rozšíří se nemoci a zvedne se hladina moří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polojasná obloha | Foto: Jan Rosenauer

Náměstek ředitele Českého hydrometeorologického ústavu Radim Tolaš ale není tak skeptický. Výrazné zhoršení životních podmínek na Zemi sice hrozí, ale ne v tak krátké době.

"Budeme muset zjistit, z čeho kolegové vycházeli. Já osobně nejsem přesvědčen o tom, že deset let je zrovna ta hranice, za kterou by se měl klimatický systém zhroutit, protože klimatický systém je natolik složitý organismus, že má snahu se udržet v rovnováze. A já tomu věřím, že se v té rovnováze udrží," řekl Tolaš Radiožurnálu.

Alarmující mezinárodní studie o změnách klimatu může být podle jeho názoru ovlivněna nadcházející schůzkou zemí skupiny G8 k tomuto tématu. Tolaš nevylučuje, že vědci chtěli znepokojivou prognózou především vyprovokovat politiky k akci.

Já tyto zprávy vždycky považuji spíše za zprávy politické než vědecké, i když mají vědecký základ. Takže jsem přesvědčen o tom, že ta zpráva vyšla právě teď právě proto, že se chystá schůzka G8."

Pavla Dluhoschová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme