Země OSN přijaly v Maroku globální pakt o migraci. Česko se konference neúčastní

Země Organizace spojených národů v pondělí v marockém městě Marrákeši formálně přijaly pakt o migraci. Podle agentury AP ho schválilo 164 zemí. Česko a několik dalších států podle očekávání zastoupeny nejsou.

Marrákeš (Aktualizováno: 11:15 10. 12. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Migrace (ilustrační foto)

Ilustrační foto | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

K přijetí paktu i ostatními zeměmi OSN v pondělí na úvod konference v Maroku vyzval generální tajemník OSN António Guterres. Pomůže podle něj zabránit utrpení nebo chaosu a bude prospěšný pro všechny.

K paktu o migraci se připojilo 164 zemí. Česko je se svým ‚ne‘ mezi unijními státy v menšině

Číst článek

„Mohu jen doufat, že i ostatní uznají cenu paktu pro své společnosti a vstoupí do našeho společného podniku,“ prohlásil Guterres.

Na dvoudenní konferenci již předem nedorazily tři desítky členů OSN, včetně České republiky.

O globálním paktu

Globální pakt o migraci byl již předběžně odsouhlasen už letos v červenci téměř všemi zeměmi OSN. Definitivně má pak být potvrzen na Valném shromáždění OSN 19. prosince.

Ačkoli je právně nezávazný, vyvolal v předchozích měsících v řadě zemí vzrušené debaty a kritiku.

Svůj souhlas už dříve odvolalo například Rakousko, připojit se odmítly také Spojené státy, Maďarsko, Slovensko, Polsko, Lotyšsko nebo Bulharsko. Pakt se nelíbí ani českému premiérovi a předsedovi ANO Andreji Babišovi.

Podle kritiků text představuje migraci jako pozitivní fenomén, čímž podporuje nekontrolovanou migraci. Jeho odpůrcům vadí i to, že stírá rozdíl mezi nelegální a legální migrací.

34 stran, které se nelíbí Babišovi, Kurzovi ani Trumpovi. Co přináší globální pakt o migraci?

Číst článek

Příznivci globálního paktu si od něj naopak slibují spolupráci v řešení problémů migrace či lepší boj proti pašerákům lidí.

Někteří obhájci lidských práv pak dokument označují za nedostatečný, například pokud jde o přístup migrantů k humanitární pomoci.

Dohoda na 34 stranách vytyčuje celkem 23 cílů a cesty, jak jich dosáhnout. Všechny se týkají mezinárodní migrace, respektive toho, jak ji řešit a předcházet jí. Země, které pakt v Maroku ratifikovaly, nejsou zavázány k zavedení všech opatření.

Co všechno globální pakt o migraci obsahuji, si můžete přečíst v přehledném shrnutí serveru iROZHLAS.cz.

Text Globálního paktu o bezpečné, řízené a legální migraci (v angličtině):

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme