Země OSN stvrdily globální pakt o migraci. Česko hlasovalo proti, oznámil Babiš

Valné shromáždění OSN velkou většinou potvrdilo globální pakt o migraci, uvedla ve středu agentura AFP. Česká republika hlasovala proti, ve sněmovně to ve středu navečer oznámil premiér Andrej Babiš z hnutí ANO. Podle agentury AP hlasovaly proti Spojené státy, Česko, Maďarsko, Izrael, Polsko a USA. Dalších 12 zemí se zdrželo.

New York (Aktualizováno: 18:21 19. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Valné shromáždění OSN (ilustrační foto) | Foto: Brendan McDermid | Zdroj: Reuters

„Česká republika hlasovala tak, jak jsme slíbili: proti migračnímu paktu z Marrákeše,“ řekl k výsledku hlasování Valného shromáždění OSN ve středu novinářům český premiér Andrej Babiš z hnutí ANO.

K paktu o migraci se připojilo 164 zemí. Česko je se svým ‚ne‘ mezi unijními státy v menšině

Číst článek

Právně nezávazný globální pakt o migraci má zajistit bezpečnou, řízenou a legální migraci, řada zemí včetně České republiky jej však odmítá.

Agentura upozornila, že ve Valném shromáždění OSN pro středeční usnesení hlasovalo méně zemí, než v marockém městě Marrákeši 10. prosince, kde jej předběžně přijalo 164 zemí.

Pakt má za cíl mimo jiné řešit i to, proč lidé migrují, jak je chránit, jak je v nových zemích integrovat nebo jak umožnit jejich návrat domů.

Pakt OSN o migraci vznikal rok a půl, česká vláda ho chce odmítnout. Co to bude znamenat?

Číst článek

Jednání o globální dohodě začala v důsledku migrační krize v Evropě v roce 2015, která byla největší uprchlickou krizí od druhé světové války. Příliv migrantů vyvolal v Evropě strach z cizinců a nacionalistické nálady.

V pondělí přijatý pakt o uprchlících

Toto pondělí Valné shromáždění OSN drtivou většinou přijalo globální pakt o uprchlících, který rozšiřuje současný mezinárodní právní rámec o běžencích.

Proti hlasovaly pouze Spojené státy a Maďarsko, Česká republika právně nezávazný dokument podporující mezinárodní spolupráci podpořila. Tento dokument se liší od globálního paktu o migraci, který Valné shromáždění schválilo ve středu.

ČTK, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme