Golanské výšiny se staly novým ohniskem nepokojů na Blízkém východě

Desítky lidí utrpěly zranění a řada jich přišla o život při nedělních krvavých událostech na Golanských výšinách, které Izrael zabral před 44 lety sousední Sýrii. Izraelská armáda použila střelbu proti arabským demonstrantům, kteří se pokusili na toto okupované území dostat ze Sýrie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelští vojáci hlídkují podél izraelsko-syrské hranice v Golanských výšinách | Zdroj: Reuters

Palestinští uprchlíci a patrně i Syřané chtěli prolomit izraelské hraniční ploty u příležitosti výročí takzvané šestidenní války, při které Izrael obsadil okolní arabské oblasti, včetně Golanských výšin. Izraelští vojáci ale do nich začali střílet.

Co se týče bilance násilností, blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček v Dopoledním Radiožurnálu přiblížil, že k tomu existuje zatím jen jedna verze. Syrský ministr zdravotnictví řekl, že zahynulo 23 lidí. Podle syrských médii všechno byli neozbrojení demonstranti. Kromě toho mělo být 350 lidí zraněných.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální vývoj po násilnostech na Golanských výšinách přiblížil v Dopoledním Radiožurnálu blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček.

Izraelská strana od včerejška žádná čísla nevydala. Pouze tvrdí, že syrské údaje jsou výrazně nadsazené. Izrael sice přiznává, že při incidentu mohlo dojít ke ztrátám na životech, podle něj ale velká část z nich zahynula při tom, když demonstranti zápalnými lahvemi iniciovali miny, které jsou na hranici nainstalované.

Palestinští a syrští demonstranti jsou v oblasti i v tuto chvíli. Izraelská armáda proto v místě neustále posiluje jednotky a zároveň opravuje ploty, které demonstranti sice narušili, přesto se ale včera nikomu z nich nepodařilo na Izraelem kontrolované území dostat.

Celá událost vyvolala v Izraeli řadu komentářů jak mezi novináři, tak i mezi politiky. Ti říkají, že syrský režim toto umožnil, aby odvedl pozornost od problémů, které panují v Sýrii, kdy dochází k zabíjení civilistů armádou.

Izraelci se také obávají, že se tyto události mohou stupňovat a opakovat. Především tam panují obavy, že to směřuje k září letošního roku, kdy Palestinci usilují o schválení své nezávislosti ve vlaném shromáždění OSN a kdy by se takovéto nepokoje mohly ještě více rozrůst.

Břetislav Tureček, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme