Golden Gate jako symbol lidského pokroku. Ikonický oranžový most stojí už 85 let

Před 85 lety začala v San Franciscu stavba mostu Golden Gate. V době dokončení byl nejdelším na světě. Ikonický oranžový most byl ve své době nejdelším na světě. Golden Gate Bridge se stal symbolem San Francisca, stejně jako lidského pokroku. Prvenství této dvoukilometrové stavby teď ale drží viadukt ve francouzském Millau.

Obrazem San Francisco Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Golden Gate - ikonický most v San Franciscu | Foto: Wa17gs | Zdroj: Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International

O postupu při stavbě Golden Gate Bridge průběžně informoval taky filmový týdeník Gaumont. Jeho autory zaujalo i speciální bezpečnostní pletivo, které pod celou stavbou viselo.

Embed from Getty Images

Dělníky při jejich práci chrání speciální síť, která zachránila už tucty životů.

Embed from Getty Images

První auta se po mostě projela v roce 1938. Stavba se stala nejen symbolem San Francisca, ale také technologického pokroku. Ikonicky oranžový most si zahrál v desítkách filmů.

Embed from Getty Images

Na pylonech se odehrával třeba finální souboj v bondovce Vyhlídka na vraždu. Zahlédnout ho ale můžeme i ve filmech Drsný Harry nebo Godzilla.

Embed from Getty Images

Stavba má ale i jedno smutné prvenství. Do vod Tichého oceánu se z něj dobrovolně vrhlo přes patnáct set lidí. Společně s japonským lesem Aokigahara je tak jedním nejvyhledávanějších míst sebevrahů.

Embed from Getty Images

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme