Kněz z konžské Gomy nakažený ebolou zemřel. Byl prvním pacientem ve více než milionovém městě

První pacient nakažený ebolou ve městě Goma v Kongu zemřel, uvedly v úterý konžské úřady. Výskyt nemoci v milionovém městě, které je významným obchodním a dopravním uzlem, by mohl vést k rozšíření epidemie v Kongu a do okolních států, napsala agentura Reuters.

Kinshasa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž v hlavní nemoci v Gomě, při měření teploty, které se dělá při preventivním vyšetření eboly. | Foto: Olivia Acland | Zdroj: Reuters

Konžské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že muž, povoláním kněz, se nakazil během cesty do severovýchodního města Butembo, které je jedním z epicenter současné epidemie eboly. Muž zemřel při převozu zpět do Butemba, kde se nachází zdravotnické zařízení.

Tuberkulóza a rakovina mohou Afriku ohrozit víc než ebola, varuje virolog ze Senegalu

Číst článek

Světová zdravotnická organizace (WHO) v pondělí uvedla, že se jí podařilo identifikovat 60 osob, které přišly s knězem do kontaktu, a zhruba půlka z nich obdržela vakcínu.

Ebola nebo též krvácivá horečka je kvůli vysoké nakažlivosti jednou z nejobávanějších chorob na světě. Zdravotníci v Kongu se jejímu šíření snaží zamezit početnými kontrolními stanovišti podél cest vedoucích z již zasažených oblastí.

Goma leží na břehu jezera na hranici s Rwandou asi 350 kilometrů jižně od míst, kde začala před rokem současná epidemie. Chorobou se od té doby nakazilo přes 2500 lidí, zemřelo jich téměř 1700.

Nemoc byla poprvé zaznamenána v Kongu v roce 1976 a název dostala podle místní řeky. Největší epidemie eboly zatím vypukla koncem roku 2013 v západní Africe, kde si do léta 2016 vyžádala přes 11 tisíc obětí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme