Google ve Francii urovná spor o platbách za zpravodajské obsahy. Odvolání proti pokutě stáhne

Americká internetová společnost Google se dohodla s francouzským antimonopolním úřadem na urovnání sporu kolem plateb za zpravodajský obsah. Úřad v úterý oznámil, že přijal závazky Googlu ohledně způsobu, jak bude firma s vydavateli a zpravodajskými agenturami o platbách jednat. Dodal, že Google také souhlasil se stažením odvolání proti pokutě 500 milionů eur (přes 12 miliard korun), kterou firmě úřad v souvislosti se sporem vyměřil loni.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo společnosti Google. Ilustrační foto.

Francouzské mediální společnosti Google dlouho obviňovaly, že těží z dominantního postavení svého stejnojmenného internetového vyhledávače a že se snaží vyhnout dodržování ochrany autorských práv (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

„Úřad se domnívá, že závazky navržené Googlem pravděpodobně ukončí obavy ohledně hospodářské soutěže, a že jsou významné, věrohodné a ověřitelné. Proto se je rozhodl přijmout,“ uvedl antimonopolní úřad v úterní zprávě.

Úřad tímto rozhodnutím ukončuje vyšetřování společnosti Google, která se tak podle agentury Bloomberg vyhne případným dalším pokutám.

Wikipedie, TikTok, Meta i Google dostaly v Rusku pokuty. Soudu vadí LGBT obsah i informace o Ukrajině

Číst článek

Francouzské mediální společnosti firmu Google dlouho obviňovaly, že těží z dominantního postavení svého stejnojmenného internetového vyhledávače a že se snaží vyhnout dodržování zákonů na ochranu autorských práv.

Stížnost k antimonopolnímu úřadu v této záležitosti podaly v roce 2019. Argumentovaly tím, že k růstu tržeb firmy z reklamy přispívá používání výňatků z jejich zpravodajského obsahu.

Šéf francouzského antimonopolního úřadu Benoit Coeuré uvedl, že úterní rozhodnutí budou pozorně zkoumat ostatní evropské země. „Poprvé v Evropě poskytují závazky Googlu dynamický systém pro jednání a sdílení informací potřebný k transparentnímu posouzení (nároků vydavatelů),“ prohlásil.

Společnost Google již uzavřela dohody o platbách za zpravodajský obsah s francouzskou tiskovou agenturou AFP a s předními vydavateli zpráv, včetně novin Le Monde či Le Figaro. Podmínky těchto dohod nicméně nebyly zveřejněny, uvedla agentura Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme