'Nebuďte zlí.' Zaměstnanci Googlu se bouří. Kvůli projektu pro americkou armádu napsali otevřený dopis

Zaměstnancům Googlu se nelíbí práce na projektu pro americkou armádu. A to tak moc, že vedení firmy zaslali otevřený dopis. Vyzývají v něm, aby Google od zakázky odstoupil a nevměšoval se tak do válečných záležitostí.

google Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Google | Foto: Tiskové centrum Google Česká republika

Pod otevřený dopis šéfovi Googlu se podepsalo 3100 zaměstnanců. Dokument přitom adresovali přímo výkonnému řediteli Sundarovi Pichaiovi. Velká část podepsaných zaměstnanců jsou vedoucí inženýři, kteří podle deníku New York Times na problematickou zakázku už upozorňovali na firemních poradách. Protože ale nebyli vyslyšeni, rozhodli se napsat veřejné prohlášení, ke kterému mohl připojit svůj podpis každý z více než 88 tisíc zaměstnanců Googlu po celém světě.

Vadí jim konkrétně to, že má Google pro Pentagon vytvořit program, který pomocí umělé inteligence dokáže vyhodnotit obrazové záznamy z bojiště nebo z místa náletu, a úder tak zefektivnit. Americká armáda projekt nazývá Maven. Před několika dny na svém kanálu na síti YouTube zveřejnila video, kde fungování systému vysvětluje specialista Marcus Weisgerber.

Umělá inteligence se učí

„Technologie napomáhá analýze a identifikování objektů zaznamenaných drony, které létají vysoko nad bojišti. Umělá inteligence určí, jestli je na videu nebo obrázku například auto, a člověk za počítačem poté její rozhodnutí potvrdí, nebo opraví. Díky tomu se umělá inteligence učí lepšímu analyzování. Její úspěšnost už je teď 80 %,“ popisuje Weisgerber.

Zaměstnancům Googlu se nelíbí právě to, jak může armáda technologii využít. V otevřeném dopise dokonce píšou, že projekt s umělou inteligencí může mít potenciálně smrtící výsledky a na tom se nechtějí podílet. Zaměstnanci argumentují i tím, že zakázka ohrožuje pověst Googlu, protože doteď jí její uživatelé věřili, ale když firma spojí své jméno s válečným a zbrojním průmyslem, může to být problém.

Budeme žalovat Apple a Google za nekalé obchodní praktiky vůči start-upům, oznámila Francie

Číst článek

V neposlední řadě v otevřeném dopise pracovníci píšou, že motto Googlu je „Don't be evil", tedy v překladu „Nebuďte zlí". Projekt Maven je proto podle nich v rozporu se základními hodnotami společnosti.

'Dobrý sluha, zlý pán'

Zaměstnanci požadují dvě věci. Aby firma projekt okamžitě zrušila a aby vedení vypracovalo manifest, ve kterém se zaváže k tomu, že se Google ani jeho dodavatelé nebudou podílet na vyvíjení technologií pro válčení. Vedení společnosti by pak o této firemní politice měla informovat veřejnost a důsledně ji prosazovat.

Vedení firmy se k dopisu a požadavkům svých zaměstnanců zatím nevyjádřilo. Šéf Sundar Pichai jenom v americké televizi MSNBC řekl, že umělá inteligence představuje pro lidstvo stejnou hrozbu jako oheň, který je také dobrý sluha, ale zlý pán a lidé se ho museli naučit využívat k dobrým účelům.

Marie Štenglová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme