Problém Googlu s dezinformacemi. Nepravdivé zprávy o texaském masakru se objevovaly na zvýrazněných místech

Útok v americkém Texasu za sebou nechal 26 mrtvých a taky rozvířil otázku dezinformace v médiích. V internetovém vyhledávači Google se totiž po střelbě objevovaly nepravdivé informace na zvýrazněných místech.

Texas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Malým texaským městem otřásla střelba v místním kostele

Malým texaským městem otřásla střelba v místním kostele | Zdroj: ČTK

Po zadání jeho jména do vyhledávače Googlu se na nejvyšším místě hned pod polem vyhledávání objevil například článek od pravicového extremisty a editora portálu infoWars Paula Josepha Watsona. Ten mimo jiné napsal, že byl Kelley členem antifašistické skupiny. Jiné zprávy zařazené mezi nejčtenější například lhaly o tom, že byl útočník skalním příznivcem demokratického senátora Bernieho Sanderse, nebo že jde o muslimského konvertitu.

Může za to automatická funkce nazvaná Twitter module. Ta se snaží zprostředkovat uživatelům informace ze sociálních sítí, které se týkají aktuálního dění. Google v reakci serveru Gizmodo napsal, že tento systém pracuje se speciálním algoritmem, který prohledává zprávy v reálném čase. Obsah se tak mění během každé vteřiny.

Výhružná sms tchýni a pak masakr v kostele, kam chodila. Vrah z Texasu si místo činu zřejmě vybral záměrně

Číst článek

Společnost se teď prý zaměří na to, aby zlepšila hodnocení jednotlivých Tweetů, aby se tak v budoucnu dezinformace nedostávaly do zvýrazněných příspěvků ve vyhledávači. Problémy se šířením nepravdivých informací na internetu vzrůstají a někdy se dezinformace dostávají i do renomovaných médií.

Nejméně jedna falešná informace se dostala do vysílání americké televize CNN. Texaský reportér Vincente Gonzales se nachytal na starý vtip z internetu a zaměnil identitu střelce.

Zmíněný mem už v minulosti satiricky tvrdil, že za útoky zbraněmi stál satirický komik Sam Hyde, který je známý nevybíravými nachytávkami.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme