Gorbačovovy osmdesátiny v Londýně: Udílení cen a oslavy se Spice Girls, Scorpions a Schwarzeneggerem

Londýnská Royal Albert Hall byla ve středu večer dějištěm gala oslavy 80. narozenin bývalého sovětského prezidenta Michaila Gorbačova. Při té příležitosti byly také vůbec poprvé uděleny Gorbačovovy ceny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michail Gorbačov | Foto: European Commission Audiovisual service

Vzdát hold oslavenci Michailu Gorbačovovi přišli bývalý polský prezident a zakladatel nezávislých odborů Solidarita Lech Walesa, britský expremiér John Major nebo někdejší ministr zahraničí Owen a izraelský prezident Šimon Peres. Ale byla tam i silná skupina hvězd Hollywoodu, například filmová herečka Goldie Hawn a Arnold Schwarzenegger. Ten nedávno dosloužil ve funkci guvernéra Kalifornie po osmi letech v úřadě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Michail Gorbačov oslavil 80. narozeniny. Mluvíme se spolupracovníkem v Británii Milanem Kocourkem.

"Michail Gorbačov pozval také členky kdysi slavné dívčí kapely Spice Girls a německou rokovou kapelu Scorpions, ta přišla zahrát píseň Wind of Change (Vítr změn), která vystihla náladu v době smrtelných křečí a rozpadu komunistického bloku. A mezi hosty byl také manažer fotbalového reprezentačního týmu Anglie Fabio Capello,“ upřesnil spolupracovník Rádia Česko ve Velké Británii Milan Kocourek.

Hostům hrál londýnský symfonický orchestr vedený ruským dirigentem Valerijem Gergievem.

Tři Gorbačovovy ceny

„Gorbačovovu cenu převzal zakladatel televize CNN Ted Turner, proslulý filantrop, který věnoval jednu miliardu dolarů Organizaci spojených národů, dále vynálezce celosvětové webové sítě Tim Berners Lee a pětadvacetiletý keňský inženýr Evans Wadongo. Ten se proslavil vynálezem sluneční lampy ve svých osmnácti letech,“ upřesnil Kocourek.

Podle něj Gorbačov, laureát Nobelovy ceny míru, vystoupil s krátkým proslovem. Řekl v něm, že cena je udělována třem lidem, kteří každý po svém změnili svět pro své bližní způsobem, který se dotýká života nás všech. Cena má být inspirací pro všechny, aby se o to také pokusili.

Hostiteli večera byli herci Kevin Spacey a Sharon Stoneová, uváděli zpěváky jako Pual Anka a Catherin Jenkinsová nebo Shirley Bassey.

Arnoldův proslov: I´ll be back

Na večírku byl i bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger. Před oslavou měl ale ještě proslov ke konzervativním poslancům. Mezi posluchači byl i premiér David Cameron.

„Schwarzenegger řekl, že premiér sleduje správný kurz a citoval amerického prezidenta Dwighta Eisenhowera: Cestovat uprostřed silnice je způsob, jak se dostat k cíli. Když odcházel na Gorbačovův večírek, utrousil pozdrav, kterým se proslavil: I´ll be back, Já se vrátím," poznamenal spolupracovník ČRo v Londýně.

Někteří zpravodajové zaznamenávají, že zatímco Schwarzenegger si v guvernérském úřadu v Kalifornii získal ocenění za snahy snížit emise skleníkových plynů, snesla se na něj kritika za neúspěch jeho snah vytvářet pracovní příležitosti. Jeho přijetí v Londýně bylo velmi srdečné, bylo to něco jako setkání s přáteli,“ uzavřel spolupracovník Milan Kocourek.

Milan Kocourek, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme