Gordon Brown kritizoval způsob, jakým v Libyi přijali propuštěného atentátníka

Britský premier Gordon Brown se po návratu z dovolené konečně vyjádřil k propuštění atentátníka Abdelbaseta Ali al Migrahího odsouzeného za atentát na americké letadlo nad skotským Lockerbie v roce 1988, při kterém zemřelo 270 lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aféra Lockerbie: prohlížení trosek | Foto: archiv autora

Brown byl v posledních dnech kritizován za dlouhou mlčenlivost v této věci. "Myslel jsem především na rodiny obětí bombového útoku nad Lockerbie a musím říci, že mě rozhněval a zároveň odpudil způsob, jakým byl v Libyi přijat atentátník, usvědčený z velmi závažného teroristického činu," řekl premiér.

Odsouzeného atentátníka, kterého skotská vláda minulý týden propustila kvůli špatnému zdravotníku stavu, totiž po návratu do Libye oslavovali jako národního hrdinu.

Britský premiér také uvedl, že libyjskému představiteli Gádáfímu dal jasně najevo, že rozhodnutí o propuštění al Megrahiho bylo věcí výlučně skotské vlády a britská vláda je nikterak neovlivnila.

Přílet Abd al-Báseta al Mikrahího do Tripolisu. | Foto: ČTK

Opozice však s premiérovým ujištěním není spokojena. Konzervativci požadují zveřejnění záznamů z jednání britských ministrů s jejich libyjskými protějšky, aby se prokázalo, že rozhodnutí o al Megrahim nebylo ovlivněno komerčními ohledy.

Proti propuštění Libyjského atentátníka hlasitě protestují i Američané.

Přečtěte si také:
Příbuzní obětí útoků IRA obnovují žádost o finanční náhrady od Libye
Američané protestují proti propuštění libyjského teroristy
Skotsko propustilo odsouzeného za útok na americké letadlo u města Lockerbie
Strůjce atentátu z Lockerbie bude zřejmě propuštěn
Libye a USA obnovují spolupráci

Milan Kocourek, Martin Hromádka, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme