Gordon Brown oznámil stahování vojáků z Iráku a popřel předčasné volby

Velká Británie plánuje snížit do jara počet svých vojáků v Iráku na dva a půl tisíce, tedy na polovinu ze současného počtu. Dnes to řekl premiér Gordon Brown. Kromě budoucího postupu v Iráku obhajoval také své stanovisko nevyhlásit předčasné parlamentní volby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gordon Brown | Zdroj: ČTK

Premiér přiznal, že mohl utlumit intenzivní dohady o předčasných volbách dřív, než k tomu o víkendu došlo, ale zároveň popřel, že by jeho rozhodnutí volby nevypsat bylo ovlivněno nepříznivými průzkumy veřejného mínění. Podle jeho názoru by vláda mohla volby vyhrát, ale on chce získat více času na nastínění své vize pro Británii.

Nicméně vůdce konzervativní opozice David Cameron premiéra obvinil, že s voliči zachází jako s hlupáky. A vůdce liberálních demokratů sir Menzies Campbell hodlá při nejbližší příležitosti předložit v parlamentě návrh na ukončení praxe, v rámci které o datu voleb rozhoduje premiér.

Ke snížení počtu jednotek v Iráku ve svém projevu Gordon Brown uvedl: "Plánujeme snížit od příštího jara počet našich vojáků v jižním Iráku na 2 500. První část plánu začala už teď, kdy Iráčané přijali svou odpovědnost za bezpečnostní situaci v zemi."

Gordon Brown také slíbil, že Iráčané, kteří nejméně rok pracovali pro britskou armádu, získají právo usadit se v Británii. To byl jeden z problémů, kterému věnovala poslední dobou velkou pozornost média. Vyčítala britské vládě, že loajální Iráčany ponechá svému osudu.

Také Česká republika připravuje plán na postupné stažení svých vojáků z Iráku. Jak řekl šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg, stažení by se mělo týkat především vojáků, kteří působí v jihoiráckém městě Basra.

Milan Kocourek, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme