Gore odstupuje z boje o post prezidenta

Prezidentský kandidát demokratů Albert Gore připustil, že prohrál svou právní bitvu o počet hlasů odevzdaných ve floridských volbách, a rozhodl se odstoupit z volebního soupeření s republikánem Georgem Bushem, který se stane 43.prezidentem Spojených států. Naznačil to dnes šéf Goreovy volební kampaně. K tomuto kroku, který Gore oznámí dnes večer, ho vedl výnos amerického Nejvyššího soudu, který zablokoval možnost ruční prověrky sporných volebních lístků na Floridě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gore doufal, že přepočítání smaže náskok několika set hlasů, který měl jeho republikánský soupeř George Bush. Goreovo rozhodnutí naznačil veřejnosti dnes dopoledne šéf jeho volební kampaně William Daley.

Americký Nejvyšší soud zastavil ruční prověrku asi 45.000 volebních lístků, které sčítací stroje vyřadily kvůli špatnému označení kandidáta. Podle federálního soudu výběrové přepočítávání hlasů porušovalo ústavu a navíc nemohlo být završeno do 12. prosince, tedy do termínu, do kterého Florida měla jmenovat své zástupce do sboru volitelů, který 18.prosince prezidenta formálně zvolí.

25 floridských volitelů připadne nyní Bushovi, který tím získá v 538členném sboru těsnou nadpoloviční většinu potřebnou ke zvolení.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme