Gotovina a Markač se vrátili do Chorvatska jako hrdinové, vítaly je tisíce lidí

Chorvatští generálové Gotovina a Markač se odpoledne vrátili na palubě vládního speciálu z Haagu domů. V Záhřebu a dalších městech je vítaly tisíce lidí, kteří osvobozující rozsudek tribunálu OSN a návrat národních hrdinů bouřlivě oslavují. Na centrálním náměstí v Záhřebu se shromáždilo asi sto tisíc lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Návrat chorvatských generálů slavili v ulicích Záhřebu i váleční veteráni | Zdroj: ČTK

Chorvatská média popisují atmosféru jako explozi radosti. Lidé na náměstích zpívají, skandují oslavná hesla a někteří pláčou dojetím.

„Toto je naše společné vítězství - ve válečné i právní bouři. Tohle je tečka za větou. Válka už je minulostí,“ byla první slova generála Gotoviny.

V Pakoštane svému nejslavnějšímu rodákovi upekli na uvítanou vola. Rozsudek haagského tribunálu přivítal také chorvatský prezident Ivo Josipović.

„Potvrdilo se, že Chorvatsko neprovádělo etnické čistky a že náš boj za svobodu byl správný a čestný“.

Haagský soud zbavil obvinění chorvatského generála Gotovinu. Je volný

Číst článek

V Srbsku naopak označili verdikt soudu za skandální. „Haagský tribunál ztratil veškerou důvěryhodnost. Je to důkaz selektivní spravedlnosti, která je horší než jakákoli nespravedlnost,“ prohlásil šéf rady pro spolupráci s haagským tribunálem Rasim Ljajič.

Za více než sedm let strávených ve vazební věznici nedostanou chorvatští generálové žádné odškodnění, protože tribunál to ve svých stanovách nemá.

Gotovina velel v srpnu 1995 operaci Oluja, která měla obnovit územní integritu země. Chorvatsko mělo v té době na svém kontě téměř 18 tisíc mrtvých a desetitisíce zraněných. Při operaci samotné dosáhl počet mrtvých několika stovek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Novinář a publicista František Mouka v pořadu Stalo se dnes

Podle novináře a publicisty Františka Mouky, který za války pobýval v Chorvatsku k čistkám v oblastech obývaných Srby sice docházelo, jsou za ně ale zodpovědní jednotliví vojáci.

„Mnozí nižší velitelé chorvatské armády byli potrestáni za jednotlivé konkrétní excesy, někteří byli z armády propuštěni. Generál Gotovina jako velitel akce vydal rozkazy ve smyslu chránit civilní obyvatelstvo. Nemohl stát u každého vojáka a dohlížet na to, aby jednal tak, jak jednat má,“ myslí si František Mouka.

Martin Dorazín, Igor Maňour, Jan Richter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme