Gotovina je pro Chorvaty hrdina, ne zločinec

Do konce roku by měl padnout rozsudek nad chorvatským generálem Ante Gotovinou. Gotovina osvobodil Dalmácii od srbské okupace, kromě vojsk však neměl šetřit ani civilisty. Už pět let pitvá události tehdejší doby Mezinárodní soudní tribunál pro zločiny v bývalé Jugoslávii v Haagu. Spolupracovník ČRo Gregor Martin Papucsek se vydal do městečka Pakoštane, odkud Gotovina pochází, zjistit jak místní obyvatelé hodnotí Gotovinovy činy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chorvatsko - ilustr. foto

Chorvatsko - ilustr. foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Základní postoj lidí naznačují plakáty na ulicích v Pakoštane s podobiznou Gotoviny a nápisem - hrdina, ne zločinec,“ řekl Papucsek. „To mi potvrdili i místní lidé, starosta nebo farář. Ten dokonce upozornil, že v každém kostele v okolí Zadaru se věřící modlí, za spravedlnost a jeho osvobození,“ popsal názory místních. „Všichni doufají, že Gotovina bude propuštěn už do Vánoc,“ dodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

gotovinastrih.mp3

Ante Gotovina čelí u soudu pro válečné zločiny obviněním z vražd, pronásledování, deportací a dalších zločinů, včetně rabování a krutého jednání. Až do prosince roku 2005 se skrýval. Dopaden byl na Kanárských ostrovech. Teď čeká ve vazbě na možný trest až ve výši 27 let vězení.

Gregor Martin Papucsek, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme