Grafiky Damiena Hirsta byly staženy z dražby

Londýnská aukční síň Sotheby's stáhla z plánované dražby tři grafiky kontroverzního britského umělce Damiena Hirsta. Byly totiž označeny za padělky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýn

Londýn | Foto: Marie Matúšů

Damien Hirst je jedním z nejznámějších britských umělců. Vyrostl v severoanglickém Leedsu, studoval v Londýně a proslavil se jednak svými exponáty žraloků naloženými ve formaldehydu, jednak barevnými bodovými grafikami. A právě kolem jedné z těchto grafik s různobarevnými body propukla nejnovější kontroverze.

Grafiky zdaleka nejsou tak cenné jako ostatní Hirstovy práce. Na příklad jeden sběratel nedávno údajně zaplatil za Hirstova Žraloka šest a půl milionu liber. Bodové grafiky jsou jednodušší, a proto také snadněji padělatelné. Hirstovy pestrobarevné body v dlouhých řadách, práce nazvaná Valium, opium a lycergická kyselina diethylamid měla být prodána v aukci 3. října. Byla však vznesena námitka, že je podezřelý jak papír, na němž je grafika přetištěna, tak barvy namalovaných bodů.

Podle názoru nejmenovaného odborníka, jehož citovaly Timesy, to pro Hirsta znamená starost. Jestliže si lidé nemohou být jisti, že kupují to, co si myslí, že kupují, mohli by ztratit zájem o jeho dílo. Padělky zaplavující trh uměleckých prací samozřejmě nejsou nic nového. Na příklad trh byl v poslední době přesycen padělky grafik Salvadora Dalího do té míry, že dealeři Dalího odmítají kupovat.

Určitá ironie je v tom, že Damien Hirst sám byl v minulosti obviněn z toho, že kopíroval práce jiných umělců, které pak vydával za vlastní nápady. Umělecká redaktorka Timesů uvádí příklad z roku 2003, kdy specialista na počítačovou grafiku Robert Dixon obvinil Hirsta, že okopíroval jeho návrhy kruhů, což Hirst rezolutně popřel.

Notoricky proslulým padělatelem 20. století byl britský umělec Tom Keating, který ve svém ateliéru chrlil obrazy od Samuela Palmera a řady dalších umělců. A momentálně prý na trhu kolují tisíce grafik od umělců jako Chagal a Miró.

Představivosti se očividně meze nekladou a podvodníci se najdou všude. Aukční síň Sotheby's také není jediná, kdo zastavil plánovaný prodej kvůli pochybnostem o autorství. Aukční síň Christie's prý momentálně zkoumá jednu z grafik připravených na dražbu 25. října. Patálie a pochybnosti zdaleka neskončily.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme