Granát z války zabil v Chorvatsku matku se synem. Chlapec ho prý našel na hřišti

Matku se synem zabil v jejich domě v Chorvatsku starý granát. Další tři děti utrpěly zranění. Neštěstí se stalo ve vesnici poblíž města Osijek. Z války v letech 1991 až 1995 zůstalo v bývalé Jugoslávii ještě mnoho nevybuchlé munice.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nevybuchlé miny v Chorvatsku

Nevybuchlé miny v Chorvatsku | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Policie okolnosti nehody nezveřejnila, podle chorvatských médií ale přinesl sedmiletý chlapec domů nevybuchlý granát, který našel na nedalekém hřišti.

Jeho sourozenci ve věku pět, osm a devět let vyvázli se zraněním. „Jejich životy nejsou v ohrožení a očekáváme, že léčení půjde dobře,“ řekl televizi Vijesti primář Jozo Kristek.

Podobné incidenty nejsou v Chorvatsku ojedinělé, stávají se i dvacet let po konci války. Vedlejší komunikace, zarostlé plochy a lesy totiž tehdy byly zaminovány. To se týkalo například i známé rekreační oblasti Plitvická jezera.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nevybuchlá munice už v Chorvatsku nepředstavuje tak velký problém, stále je na ni ale možné narazit, říká komentátor ČRo Alexandr Tolčinský

„Postupně po skončení války bylo velké úsilí ty miny odstraňovat, aby se většina chorvatského území stala bezpečná. Z velké části se to podařilo, ale bohužel nevybuchlá munice se nachází do těchto chvil,“ říká komentátor Českého rozhlasu Alexandr Tolčinský, který v bývalé Jugoslávii v době konfliktu pobýval.

„Důležité je jezdit po hlavních komunikacích. Nescházet z nich, ani kdybyste třeba chtěli jít na záchod. Zkrátka držet se oblastí, které nejsou zaminované. Další zásada je nechodit do budov, které jsou neobydlené, a je vidět, že v nich probíhaly boje,“ upozorňuje Tolčinský.

V poválečných letech se podařilo obnovit komunikace, do opuštěných oblastí se částečně vracejí lidé a zlepšují se vztahy Chorvatska s okolními zeměmi. Velkým problémem je ale chudoba.


Zvětšit mapu

Alexander Tolčinský, ČRo, Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme