Slovenská prokuratura zrušila obvinění vůči aktivistům Greenpeace, včetně dvou Čechů

Slovenská prokuratura zrušila obvinění z trestného činu poškozování a ohrožování provozu obecně prospěšného zařízení vůči 12 aktivistům Greenpeace, kteří v listopadu na protest proti těžbě uhlí vylezli na těžební věž dolu Nováky na Slovensku. Vyšetřování případu ale bude pokračovat a zaměří se na to, zda nedošlo k obecnému ohrožení. V úterý o tom informovala ředitelka slovenské pobočky Greenpeace Ivana Kohutková. Mezi obviněnými byli i dva Češi.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Účastník demonstrace na Slovensku na podporu 12 zadržených aktivistů na snímku ze začátku prosince. | Zdroj: Profimedia

Aktivisté na věži zmiňovaného dolu vyvěsili transparent a upozornili na znečištění přírody a ohrožení zdraví lidí. Policie po protestu zadržela 15 osob a tucet z nich následně obvinila, soud je pak poslal do vazby.

Slovenská prokuratura propustila z vazby aktivisty Greenpeace, kteří vylezli na důlní věž

Číst článek

Následně slovenská generální prokuratura nařídila propustit aktivisty z vazby, podle dřívějšího vyjádření šéfa prokuratury Jaromíra Čižnára důvody k vazbě neexistovaly již při podání příslušného návrhu soudu. Čižnár začátkem prosince také uvedl, že vhodně nebyl kvalifikován ani samotný trestný čin, ze kterého byli ekologové obviněni.

Podle Greenpeace policie po zrušení obvinění bude muset případ znovu vyšetřovat a následně vyhodnotit, zda obviní ekology z trestného činu obecného ohrožení.

„Věříme, že podobně jako v momentu, když byli všichni neprávem drženi ve vazbě, i tu prokuratura nakonec dospěje k závěru, že šlo maximálně o spáchání přestupku,“ uvedla Kohutková.

Provozovatelem dolu v Novákách je společnost Hornonitrianske bane Prievidza (HBP). Firma tvrdila, že ekologové ohrozili více než 340 horníků, kteří v době protestu byli v podzemí. HBP dostává dotace na těžbu uhlí, které dodává do jedné z tepelných elektráren. Slovenská vláda minulý týden rozhodla, že poskytování dotací, jež platí odběratelé elektrické energie v cenách elektřiny, skončí nejpozději v závěru roku 2023.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme