Polští pohraničníci vtrhli na loď Greenpeace, která blokovala přístav. Zadrželi všech 18 členů posádky

Ozbrojení příslušníci polské pohraniční stráže v noci na dnešek vstoupili na loď ekologické organizace Greenpeace Rainbow Warrior, která v pondělí v gdaňském přístavu zablokovala vykládku lodi s uhlím z Mosambiku. Zadrženo bylo 18 lidí na palubě plavidla. Na svém webu o tom informovala televize TVN24.

Gdaňsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle videozáznamu zveřejněného na sociálních sítích pohraniční stráž vyzbrojená automatickými zbraněmi vtrhla na loď, přičemž rozbila okna kajuty. Po vstupu pohraničníci přikázali přítomným, aby ukázali ruce a lehli si na zem.

Konec vleklého sporu. Rusko zaplatí Greenpeace miliony za zadržení lodi v roce 2013

Číst článek

Podle TVN24 zasahující jednotka zadržela všech 18 lidí na palubě. Mluvčí pohraniční stráže Agnieszka Goliasová agentuře AFP upřesnila, že všichni byli sice z lodi odvedeni na břeh, nicméně 16 osob bylo po prověření totožnosti propuštěno.

K výslechu byli předvedeni jen kapitán a jeden aktivista.

Organizace Greenpeace v prohlášení uvedla, že šlo o pokojný protest s cílem upozornit polskou vládu na naléhavou potřebu chránit klima a do roku 2030 ustoupit od uhlí.

Aktivisté chtěli touto akcí v gdaňském přístavu poukázat na absurdní situaci, v níž se nacházíme a za kterou může nynější polská energetická politika, řekl TVN24 Marek Józefiak, koordinátor kampaně Klima a energie v polské odbočce Greenpeace.

Naše vláda nejenže nechrání klima, ale činí nás závislými na dovozu uhlí. Každá čtvrtá tuna uhlí spálená v Polsku je dovezená, dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme