Thunbergová: Je načase transformovat despotický a rasistický systém kapitalistického Západu

Klimatická aktivistka Greta Thunbergová řekla při příležitosti křtu své nové knihy, že momentální „normál“, který diktují mocní lidé, způsobil klimatickou krizi, která teď nastala. Devatenáctiletá Švédka se kromě klimatického aktivismu chce věnovat také boji proti „despotickému kapitalismu“. O křtu v londýnské Royal Festival Hall informoval britský deník Telegraph.

Tento článek je více než rok starý.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Thunbergová při rozhovoru s novinářkou BBC

Thunbergová při rozhovoru s novinářkou BBC | Zdroj: Profimedia

Aktivistka se rozhodla vyjádřit k politických tématům, čemuž se dosud vyhýbala. „Po zmírnění pandemie všichni mluví o návratu k normálu. Nikdy se ale nemůžeme vrátit k tomu, co je považováno za ‚normální‘, protože to nás dostalo do krize,“ uvedla Thunbergová.

Podle ní je to, co považujeme za „normál, systém, který je založený na vykořisťování lidí a planety, napsal deník Telegraph.

Aktivistka podotýká, že systém globalizovaného západního světa je vytvořen na kolonialismu, imperialismu, despotismu a genocidě. Přesto je to právě on, který akumuluje moc a formuje hlavní směřování světa. „Aby pár vyvolených maximalizovalo svůj krátkodobý zisk, využívá systém založený na rasismu a despotismu lidí i planety,“ řekla.

„Pokud je naší jedinou prioritou ekonomický růst, pak se nedá očekávat nic jiného než to, co teď zažíváme,“ dodala Thunbergová.

Pro deník Telegraph okomentoval její výroky americký spisovatel Michael Shellenberger. Připomněl, že „západní kapitalistický systém zajistil lidem dostatek jídla než kdy jindy v historii, zvedl se díky němu průměrný věk, kterého se lidé dožívají, a snížil se počet úmrtí kvůli živelním katastrofám“.

V rozhovoru s redaktorkou BBC Thunbergová také poznamenala, že chystaná klimatická konference OSN COP27 je tzv. „greenwashing“ - dezinformace šířená organizací za účelem prezentovat environmentálně zodpovědný veřejný obraz sama sebe - a že se ji nezúčastní. Konference se uskuteční od 6. do 18. listopadu v Egyptě.

„Na konferenci nepojedu z více důvodů, letos jsou ale místa pro občanskou společnost velmi limitovaná,“ řekla Švédka.

„Samozřejmě je symbolické, že se konference koná v zemi, která je považovaná za ráj turistů a zároveň se dopouští porušování nejzákladnějších lidských práv,“ dodala.

Na komentáře k jejím výrokům Thunbergová reagovala na twitteru, kde připojila úryvek ze své knihy, ve kterém je vyjádřen „její názor na politický systém a ideologie“.

Vyjádřila se také k nedávnému incidentu klimatických aktivistů, kteří v londýnské galerii vychrstli na obraz van Gogha polévku. „Lidé se snaží vymýšlet nové způsoby, protože to, co jsme dělali doteď, zatím nefungovalo,“ poznamenala podle agentury Reuters.

Greta Thunbergová pokřtila v Londýně novou knihu s názvem The Climate Book. Kniha zahrnuje více než sto článků, ve kterých odborníci popisují klimatickou krizi. Mezi respondenty patří například Katharine Hayhoeová nebo Michael Mann.

Jejích výroků se chytila také pravicově zaměřená média jako například Sky News Australia nebo GB News, která se netají popíráním nebo banalizováním klimatické krize.

Britský kanál GB News, jehož generální ředitel dříve vedl Sky news Australia, uvedl, že „Thunbergová odkryla svou nebezpečnou antikapitalistickou agendu“.

Klára Svobodová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme