‚Bůh ti žehnej a pokračuj v díle.‘ Papež přijal 16letou ekologickou aktivistku Gretu Thunbergovou

Šestnáctiletá švédská aktivistka Greta Thunbergová, která v posledním půlroce inspirovala statisíce školáků na celém světě k boji za ochranu klimatu, se ve středu ve Vatikánu setkala s papežem Františkem. Na závěr jeho generální audience na náměstí svatého Petra s ní papež krátce hovořil a ona při tom držela ceduli s nápisem „Připojte se ke klimatické stávce“.

Vatikán Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na závěr jeho generální audience na náměstí svatého Petra s ní papež krátce hovořil a ona při tom držela ceduli s nápisem „Připojte se ke klimatické stávce“

Na závěr jeho generální audience na náměstí svatého Petra s ní papež krátce hovořil a ona při tom držela ceduli s nápisem „Připojte se ke klimatické stávce“ | Foto: Vatican Media | Zdroj: Reuters

Agentury AP uvedla, že Thunbergová měla na generální audienci čestné místo ve VIP sekci společně se svým otcem Svantem Thunbergem. Na závěr audience k ní papež přišel, podal jí ruku a krátce s ní pohovořil. 

„Děkuji vám za to, že hájíte ochranu klimatu a říkáte pravdu. Hodně to znamená,“ řekla mladá Švédka Františkovi. Ten dívku v její kampani podpořil. „Bůh ti žehnej. Jen pokračuj v díle. Jen do toho, jen dál,“ cituje papežovu repliku agentura Reuters. Obsah krátkého dialogu později potvrdila i aktivistka na facebooku a vatikánský mluvčí.

‚Nikdo nedělá nic, aby zachránil budoucnost.‘ Školačka vyzývá světové lídry k boji se změnou klimatu

Číst článek

„Je to další doklad toho, že si papež František a s ním celá řada představitelů církve, teologů a věřících uvědomují hloubku toho, co je nazýváno jako ekologická krize,“ řekl Radiožurnálu Jan Zámečník z Evangelické teologické fakulty Univerzity Karlovy s tím, že se přijetí dá brát jako podpora od papeže mladé aktivistce. Zámečník dodal, že papež František bere krizi velmi vážně.

Švédská školačka Thunbergová kritizuje politiky za nedostatečnou ochranu životního prostředí a za liknavost ve snaze zabránit znečišťování ovzduší, které způsobuje změny klimatu.

Druhá encyklika

Také papež František hovoří o nutnosti ochrany životního prostředí velmi často a v roce 2015 věnoval tomuto tématu svou druhou encykliku. V ní mimo jiné vyzval země světa ke snižování množství skleníkových plynů v ovzduší.

Thunbergová, kterou letos tři norští poslanci navrhli na Nobelovu cenu za mír, se stala mediálně známou loni, když začala manifestovat před švédským parlamentem s transparentem Školská stávka za klima. Posléze se k ní připojili studenti ze Švédska i dalších evropských států, kteří takto začali stávkovat každý pátek.

V prosinci 2018 měla Thunbergová projev na klimatické konferenci OSN v polských Katovicích, letos v lednu na Světovém ekonomickém fóru v Davosu a tento týden vystoupila v ekologickém výboru Evropského parlamentu ve Štrasburku.

„Naše civilizace je tak křehká, skoro jako hrad z písku. Jsme uprostřed šestého masového vymírání. A rychlost vymírání je až 10 tisíckrát rychlejší, než co je považováno za normální. Dvě stě druhů vymírá každý den. Odlesňování našich úžasných lesů, toxické znečištění vzduchu, ztráta hmyzu a divoké přírody, acidifikace našich oceánů, tyto světově tragické trendy zrychlují kvůli způsobu života, ve kterém si, zde v bohaté části světa, myslíme, že můžeme pokračovat,“ řekla Thunbergová europoslancům.

Ve čtvrtek má Thunbergová promluvit v italském Senátu a v pátek se v Římě zúčastní tradiční demonstrace školáků za rychlejší kroky politiků proti změnám klimatu.

ČTK, všt, och Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme