Greta Thunbergová je osobností roku časopisu Time. Inspirovala klimatické protesty po celém světě

Titul osobnost roku udělil časopis Time švédské ekologické aktivistce Gretě Thunbergové. Ta od srpna 2018 stávkovala před švédským parlamentem s transparentem „školní stávka za klima“. Napodobili ji středoškoláci po celém světě.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osobností roku, kterou každoročně vybírá časopis Time, se letos stala švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová. Informoval o tom tento americký týdeník. V užším výběru studentka porazila mimo jiné amerického prezidenta Donalda Trumpa, šéfku Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiovou či prodemokratické demonstranty z Hongkongu.

„Nevím o žádné lepší osobnosti roku, než je Greta Thunbergová. Jsem vděčná za všechno, co udělala, aby zvýšila povědomí o klimatické krizi a za její odhodlání říkat krutou pravdu,“ napsala na svůj Twitter Hillary Clintonová.

I couldn't think of a better Person of the Year than @Greta Thunberg. I am grateful for all she's done to raise awareness of the climate crisis and her willingness to tell hard, motivating truths.

As she said today: "Change is coming, whether you like it or not." #gutsywomen

15:52 – 11. 12. 2019

10463 90527

Syn Donalda Trumpa, Donald Trump mladší, na svém twitterovém účtu zkritizoval Time za to, že zapomněl na prodemokratické demonstranty v Hongkongu. „Time vynechal hongkongské protestanty, kteří bojují o své životy a o demokracii, aby prosadil dospívající dívku, která se používá jako marketingový nástroj. Jak se opovažujete?“ uvedl.

Thunbergová, která v lednu oslaví sedmnácté narozeniny, inspirovala vznik světového studentského hnutí Fridays for Future (Pátky pro budoucnost). To se snaží demonstracemi přimět zejména politiky, aby urychleně a konkrétními činy bojovali proti globálnímu oteplování.

Pozoruhodnou osobností se Thunbergová stala poté, co loni v létě ve Stockholmu začala chodit demonstrovat před švédský parlament s transparentem s nápisem Školní stávka za klima. Posléze se k ní připojili studenti ze Švédska i z dalších států, kteří takto začali stávkovat každý pátek.

Ocenění pro novináře i politiky

Titul osobnost roku časopis Time uděluje od roku 1927 a oceňuje jím lidi, kteří ať už v dobrém nebo ve zlém stáli za nejvlivnějšími událostmi roku. Loni magazín ocenil několik novinářů, kteří statečně hájili pravdu. O titul se podělili zavražděný saúdskoarabský žurnalista Džámal Chášukdží, dva věznění barmští reportéři pracující pro agenturu Reuters a novináři amerického deníku Capital Gazette, v jehož redakci loni zabil střelec pět lidí.

Statisíce lidí opět protestovaly za lepší klima. Hojnou účast zaznamenala Itálie, Rakousko či Mallorca

Číst článek

Předloni například ocenil časopis Time lidi, kteří „prolomili mlčení“ a postavili se veřejně proti sexuálnímu zneužívání, tedy ocenil tak i hnutí #MeToo. V roce 2016 se jeho osobností roku stal americký prezident Donald Trump a před tím německá kancléřka Angela Merkelová.

V minulosti se osobností roku časopisu Time stali například i nacistický diktátor Adolf Hitler (v roce 1938, tedy ještě předtím než rozpoutal světovou válku) a sovětský diktátor Josif Stalin, ten dokonce dvakrát - v letech 1939 a 1942.

hag, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme