Macron vyčetl aktivistce Thunbergové, že působí rozbroje, Trump se jí na twitteru vysmál

Greta Thunbergová svými radikálními postoji rozděluje společnosti, prohlásil na adresu šestnáctileté švédské klimatické aktivistky francouzský prezident Emmanuel Macron. Americký prezident Donald Trump pak na twitteru napsal jízlivý komentář k pondělnímu emotivnímu vystoupení Thunbergové na klimatickém summitu v New Yorku. Thunbergová podle něj „vypadá jako velice šťastná dívka“.

New York/Paříž/Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Greta Thunbergová v pozadí za americkým prezidentem Donaldem Trumpem

Greta Thunbergová v pozadí za americkým prezidentem Donaldem Trumpem | Zdroj: Reuters

Macron v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Europe 1 hájil francouzský přístup k boji proti klimatické změně. Thunbergová kritizovala Paříž za údajnou nečinnost a podala kvůli tomu v pondělí stížnost k Výboru OSN pro práva dítěte. Thunbergová a další mladí lidé z 12 zemí v této stížnosti kromě Francie kritizují také Argentinu, Turecko, Německo a Brazílii.

Babiš souhlasí s Thunbergovou, že pro planetu je třeba dělat víc. Česka se to ale podle něj netýká

Číst článek

„Velice radikální postoje staví společnosti proti sobě,“ uvedl Macron, který Thunbergovou v únoru přijal v Elysejském paláci. Dodal, že mobilizace mládeže proti klimatické změně je sice potřebná, ale její úsilí by mělo být zaměřeno na ty země, „které se snaží věci blokovat“.

„A já nemám pocit, že by francouzská nebo německá vláda něco blokovaly,“ řekl Macron. Připomněl, že Francie například zavírá uhelné elektrárny a podniká další kroky na ochranu životního prostředí.

Thunbergová v pondělí vystoupila na klimatickém summitu v New Yorku s emotivním projevem, v němž představitele států obvinila z nečinnosti. „Jak jste mohli? Vašimi prázdnými slovy jste mi ukradli mé sny a mé dětství,“ prohlásila a politiky obvinila ze zrady.

Americký prezident Donald Trump pak na twitteru sdílel video s projevem Thunbergové, v němž mladá Švédka mluví o utrpení a umírání lidí, a doprovodil je sarkastickým komentářem: „Vypadá jako velice šťastná dívka, která se těší na jasnou a nádhernou budoucnost. To rád vidím,“ napsal Trump, čímž se podle komentátorů Thunbergové vysmál.

Světová média jako BBC, The Independent či Al Jazeera si zase povšimly kyselého obličeje Thunbergové ve chvíli, kdy Trump nečekaně dorazil na klimatický summit.

Tweet šéfa Bílého domu vyvolal mnoho kritických poznámek uživatelů internetu, za tři hodiny od zveřejnění měl 16 000 reakcí. „Donald Trump se pustil do nevinné mladé ženy, to je naprosto nechutné,“ uvedl jeden z pisatelů.

Lidé chtějí činy, řekl šéf OSN na zahájení summitu o klimatu. Změna způsobu života je podle něj nutná

Číst článek

Někteří lidé ve svých příspěvcích ale Trumpa naopak podpořili a psali například, že mladé ženě trpící Aspergerovým syndromem někdo „vymyl mozek“.

Český premiér Andrej Babiš v pondělí označil projev Thunbergové za zajímavý, dodal ale, že ho překvapil její tón.

„Myslím si, že bychom se neměli strašit tím, že přijde nějaká apokalypsa a že vymřeme, když se nestaráme o klimatickou změnu,“ řekl českým novinářům v New Yorku Babiš.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme