Přeplněné vlaky a politici ke zdi. Thunbergová na sociálních sítích mírnila své výroky

Reklamu německé železniční společnosti Deutsche Bahn (DB) rozhodně neudělala švédská aktivistka Greta Thunbergová, která v sobotu na svém twitterovém účtu zveřejnila fotografii, jak se po měsících na cestách vrací do vlasti. Sedí při tom na podlaze rychlíku obklopená zavazadly. Dopravce ale na twitteru napsal, že dívka část cesty přes Německo absolvovala usazená v oddělení první třídy.

Madrid (Aktualizováno: 19:19 15. 12. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Švédská aktivistka Greta Thunbergová | Foto: Pedro Nunes | Zdroj: Reuters

„Cestuji narvanými vlaky přes Německo,“ napsala na twitteru 16letá Thunbergová k snímku.

Traveling on overcrowded trains through Germany. And I’m finally on my way home!

22:53 – 14. 12. 2019

11727 190713

Německý železniční dopravce v neděli kontroval. 

„Milá Greto, děkujeme, že nás železničáře podporuješ v boji proti klimatickým změnám! Potěšilo nás, že jsi s námi v sobotu jela (v rychlíku) ICE 74. A se stoprocentně zelenou elektřinou. Ještě hezčí by ale bylo, kdybys dodala i zprávu o tom, jak přátelsky a povolaně tě náš tým dokázal usadit na tvé místo v první třídě,“ reagovala firma na twitteru.

Welt ale upozornil, že společnost nejprve tweetovala, že přeje Gretě bezpečnou cestu domů. Příspěvek posléze smazala.

Švédka upřesnila, že na zemi seděla při odstávce vlaku z Basileje. A připustila, že za Göttingenem místo dostala a poznamenala, že připomínku o plných vlacích nemyslela jako problém.

„Přeplněné vlaky jsou skvělou známkou, jelikož to znamená, že poptávka po vlakové přepravě je vysoká,“ napsala na své twitterové stránce.

Our train from Basel was taken out of traffic. So we sat on the floor on 2 different trains. After Göttingen I got a seat.This is no problem of course and I never said it was. Overcrowded trains is a great sign because it means the demand for train travel is high!

14:25 – 15. 12. 2019

3920 59623

‚Modlím se za tebe‘

Jak poznamenávají německé servery, se situací, kterou popsala na zemi sedící Greta, je důvěrně obeznámena řada cestujících.

Jetzt.de, který spadá pod Süddeutsche Zeitung, dokonce napsal, že se Švédka stala členem „Klubu obětí rezervačního systému“. Dopravce totiž v posledních letech čelí kritice za zpoždění, rušení spojů na poslední chvíli či předražené jízdné. 

Zapravdu aktivistce dali i lidé pod jejím tweetem. „Deutsche Bahn - i když jsem ateista, modlím se za tebe,“ napsal jistý uživatel twitteru. „Očekávej zpoždění,“ upozornil někdo jiný.

Thunbergová v uplynulých měsících dvakrát na plachetnici přeplula Atlantik, v posledních dnech byla na mezinárodní klimatické konferenci v Madridu a zúčastnila se studentského protestu za lepší ochranu životního prostředí v italském Turíně.

Školačka, která stála za vznikem hnutí Fridays For Future, odmítá cestovat letadlem kvůli emisím znečišťujícím ovzduší.

Politici ke zdi

Pro aktivistku to tento týden nebyl jediný okamžik, kdy musela mírnit svá slova. V sobotu se omlouvala za výrok o potřebě postavit světové politiky ke zdi za průtahy madridské konference o klimatu. Na twitteru zmírnila svou brutální výzvu s odkazem na nepřesnost překladu.

Yesterday I said we must hold our leaders accountable and unfortunately said “put them against the wall”. That’s Swenglish: “att ställa någon mot väggen” (to put someone against the wall) means to hold someone accountable.
That’s what happens when you... (1/2)

15:48 – 14. 12. 2019

10722 126433

„Světoví vůdci se snaží vyhnout odpovědnosti, a my jim v tom musíme zabránit. Postavíme je ke zdi, a pak budou muset ochránit naši budoucnost,“ prohlásila Thunbergová v pátek v projevu na studentském protestu v italském Turíně.

Na twitteru pak vysvětlila, že ve švédštině, jejím rodném jazyku, je výraz mírnější a neznamená smrt před popravčí četou.

... improvise speeches in a second language.
But of course I apologise if anyone misunderstood this. I can not enough express the fact that I - as well as the entire school strike movement- are against any possible form of violence. It goes without saying but I say it anyway.

15:55 – 14. 12. 2019

5567 100168

„Ve švédštině to znamená pohnat k odpovědnosti. Pochopitelně se omlouvám, pokud to někdo pochopil špatně. Nemohu než zdůraznit, že jsme proti jakémukoli násilí. Je to samozřejmé, ale musím to říct,“ uvedla na sociální síti. „Tak to dopadá, když improvizujete v cizí řeči,“ dodala švédská školačka.

Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu se protáhla o dva dny, ale pokusy organizátorů o kompromis k zásadnímu úspěchu nevedly. Země podepsaly pouze obecné prohlášení.

onz, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme