Švédští zákonodárci navrhli Thunbergovou na Nobelovu cenu míru, favoritkou byla již loni

Sedmnáctiletá švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová byla opět navržena na Nobelovu cenu za mír. Informovala o tom v pondělí agentura AP. Nominace přišla poté, co se loni Thunbergová stala osobností roku časopisu Time a spolu se třemi dalšími lidmi obdržela „alternativní Nobelovku“ - Cenu za správný život (Right Livelihood Award).

Stockholm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Greta Thunbergová (archivní foto) | Foto: Jeenah Moon | Zdroj: Reuters

Ekologickou aktivistku nominovali na Nobelovu cenu za mír již loni, byla považována za favoritku, nicméně ocenění nakonec získal etiopský premiér Abiy Ahmed.

Thunbergovou letos na Nobelovu cenu navrhli dva členové švédského parlamentu - Jens Holm a Hakan Svenneling. Thunbergová „tvrdě pracovala na tom, aby politikům otevřela oči vzhledem ke klimatické krizi,“ uvedli v pondělí oba poslanci. Zároveň zdůraznili, že „akce zaměřené na redukci emisí a na naplňování pařížské dohody (o omezení emisí skleníkových plynů) jsou rovněž činem ve prospěch míru“.

V 16 letech ‚probudila svět‘. Greta Thunbergová napsala jeden z nejsilnějších příběhů roku 2019

Číst článek

Pařížská klimatická dohoda požaduje po chudých i bohatých zemích, aby podnikly akce proti růstu globální teploty, v jejímž důsledku tají ledovce, zvyšuje se hladina moře a mění se cyklus dešťů. Státy se v dokumentu zavázaly, že představí národní plány omezení emisí. Cílem je udržet globální oteplování výrazně pod dvěma stupni Celsia oproti předindustriálnímu období, a co nejvíce se přiblížit hodnotě 1,5 stupně.

Thunbergová, která založila hnutí Fridays for Future (Pátky pro budoucnost), vyzvala studenty, aby se místo školy připojili k protestům požadujícím rychlejší kroky v boji proti klimatické změně. Její hnutí ve světě inspirovalo vznik dalších ekologických organizací.

Kandidáta na Nobelovu cenu za mír může nominovat každý národní zákonodárce. Tři norští poslanci Thunbergovou na ocenění navrhli již loni. Norský Nobelův výbor nominace, které se letos uzavřely 1. února, veřejně nekomentuje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme