Díky aktivismu je Greta šťastnější, uvedl její otec. Bojí se fake news a nenávisti, která na jeho dceru míří

Otec Grety Thunbergové nesouhlasil s jejím rozhodnutím nechodit do školy kvůli klimatickým stávkám. Zároveň ale pozoroval, že díky aktivismu se jeho dcera stala mnohem šťastnější. Svante Thunberg to uvedl v pořadu britské televize BBC, kde vystoupil i známý přírodovědec David Attenborough, podle kterého švédská aktivistka „probudila svět“.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Greta Thunbergová se svým otcem Svante Thunbergem | Foto: Rafael Marchante | Zdroj: Reuters

Otec šestnáctileté aktivistky pro BBC uvedl, že se Greta díky aktivismu velmi změnila a stala šťastnější. Předtím podle Thunberga roky bojovala s depresí, přestala chodit do školy a nakonec i jíst. Aby Gretě pomohli cítit se lépe, celá rodina se snažila trávit více času pohromadě a Gretina matka, operní zpěvačka, zrušila některá svá vystoupení.

Greta Thunbergová je osobností roku časopisu Time. Inspirovala klimatické protesty po celém světě

Číst článek

Rodina také vyhledala pomoc lékařů, kteří Gretě před čtyřmi lety diagnostikovali Aspergerům syndrom. Díky této formě autismu umí jeho dcera přemýšlet o problémech „mimo zaběhnuté koleje“, řekl Thunberg.

Energii Gretě také dodalo rozhodnutí rodičů změnit jejich životní styl tak, aby byl ohleduplnější k životnímu prostředí. Její matka přestala létat a otec přešel na rostlinnou stravu. „Udělal jsem všechna správná rozhodnutí… ale neudělal jsem to kvůli klimatu, ale abych zachránil své dítě,“ komentoval to Thunberg, který dceru doprovází i na jejích zahraničních cestách.

To se podle něj ale nejspíš změní poté, co Greta oslaví 17. narozeniny a bude moci cestovat sama.

Thunberg ale také vyjádřil obavy z nenávisti, která se na jeho dceru snesla poté, co se začala v otázkách klimatických změn angažovat. Greta podle něj čelí vlně nenávisti a urážek od lidí, kteří „nejsou ochotní změnit svůj životní styl tak, aby zachránili životní prostředí“. Obzvláště znepokojen je „z různých fake news, které lidé kolem Grety uměle vytváří – a nenávisti, kterou to vyvolává,“ řekl.

Greta ale podle svého otce kritiku zvládá „neskutečně dobře“. Svante Thunberg doufá, že se situace uklidní a Greta se bude moci vrátit do školy, což by si prý velmi přála.

cha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme