‚Ať se vám to líbí, nebo ne, změna přichází.‘ Přečtěte si celý projev Thunbergové ze summitu v New Yorku

Aktivistka Greta Thunbergová v pondělí vystoupila na klimatickém summitu OSN. Kromě ní promluvilo i zástupci dalších 60 zemí. Přečtěte si, co šestnáctiletá Švédka vzkázala světovým lídrům.

Tento článek je více než rok starý.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moje zpráva pro světové lídry zní: Budeme vás sledovat.

Tohle je celé špatně. Neměla bych tu být. Měla bych být ve škole na druhé straně oceánu. Přesto ale od nás mladých žádáte naději. Jak se opovažujete?

Babiš souhlasí s Thunbergovou, že pro planetu je třeba dělat víc. Česka se to ale podle něj netýká

Číst článek

Svými prázdnými slovy jste mě připravili o dětství a o mé sny, přesto jsem jedna z těch šťastnějších. Lidé trpí a umírají, celé ekosystémy kolabují. Jsme na začátku masového vymírání a jediné, o čem dokážete mluvit, jsou peníze a pohádky o věčném ekonomickém růstu. Jak se opovažujete?

Po více než třicet let jsou zprávy vědy naprosto jasné. Jak se opovažujete i nadále od nich odhlížet a přijít s tvrzením, že toho děláte dost, i když potřebná politika a řešení jsou stále v nedohlednu?

Říkáte, že nás slyšíte a že si uvědomujete vážnost situace, ale nehledě na to, jak jsem smutná a naštvaná, nechci tomu věřit. Kdybyste opravdu rozuměli situaci, a přesto byste i tak zklamávali ve svých činech, byli byste zlí. A tomu odmítám věřit.

Populární myšlenka snížit produkci emisí na polovinu během deseti let nám dává pouze padesátiprocentní šanci na to, že se země udrží pod hranicí nárůstu teploty o 1,5 stupně, čímž riskujeme spuštění nevratných řetězových reakcí, které lidstvo nebude moct kontrolovat.

Padesát procent je možná pro vás přijatelných. Tahle čísla ale nezahrnují přelomové okamžiky, většinu smyček zpětné vazby, dodatečné oteplování skryté za toxickým znečištěním ovzduší nebo aspekty rovnosti a spravedlnosti v oblasti klimatu.

Spoléhají se také na mou generaci, která má ovzduší zbavit stovek miliard tun vámi vyprodukovaného oxidu uhličitého za pomocí technologií, které téměř neexistují.

Lidé chtějí činy, řekl šéf OSN na zahájení summitu o klimatu. Změna způsobu života je podle něj nutná

Číst článek

Takže jednoduše pro nás není padesátiprocentní risk přijatelný, protože jsme to my, kdo bude muset žít s následky. Abychom měli 67procentní šanci zůstat pod hranicí oteplení planety o 1,5 stupně, zbývalo světu k 1. lednu 2018 podle nejlepších odhadů Mezinárodního panelu pro změnu klimatu (IPCC) 420 gigatun oxidu uhličitého, který můžeme vypustit do atmosféry. Dnes už nám zbývá méně než 350 gigatun.

Jak se opovažujete předstírat, že se to vyřeší jako obvykle jen pomocí byznysu a nějakých technických řešení? Při současné míře produkce emisí bude zbývající limit oxidu uhličitého kompletně vyčerpaný během méně než osmi a půl let.

Dnes se tu ale v souladu s těmito hodnotami nedozvíme žádná řešení nebo plány, protože tato čísla jsou až moc nepříjemná. A vy pořád nejste dostatečně zralí na to, abyste řekli, jak je to doopravdy. Zklamáváte nás.

Ale mladí lidé začínají chápat vaši zradu. Upírají se na vás zraky budoucích generací. A pokud se rozhodnete zklamat, tak vám říkám, že my vám to nikdy nezapomeneme.

Nedovolíme, aby vám to prošlo. Tady a teď je ta chvíle, abychom stanovili meze. Svět se probouzí a změna přichází, ať se vám to líbí, nebo ne.

Děkuji.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme