‚Náš dům je stále v plamenech.‘ Thunbergová v Davosu opět kritizovala světové vůdce za nečinnost

Klimatická aktivistka Greta Thunbergová ve svých vystoupeních na 50. zasedání Světového ekonomického fóra opět zkritizovala politické a ekonomické špičky světa, že pro zlepšení stavu klimatu nic neudělaly. Přestože otázky klimatu a životního prostředí jsou opakovaným tématem diskuzí, emise oxidu uhličitého se nesnížily, zdůraznila mladá Švédka v panelové diskuzi, zopakovala také svou loňskou větu a prohlásila, že „náš dům je stále v plamenech“.

Davos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Greta Thunbergová na Světovém ekonomickém fóru | Zdroj: Reuters

Thunbergová vyzvala politiky a média, aby věnovali pozornost vědeckým závěrům. Pokud bude lidstvo pokračovat ve vypouštění uhlíkových emisí dosavadním tempem, nebude možné udržet globální oteplování pod hranicí 1,5 stupně oproti období před průmyslovou revolucí, řekla.

V 16 letech ‚probudila svět‘. Greta Thunbergová napsala jeden z nejsilnějších příběhů roku 2019

Číst článek

Na konferenci v Paříži v roce 2015 si na 200 států světa určilo za cíl udržet globální oteplování výrazně pod dvěma stupni Celsia oproti předindustriálnímu období, a co nejvíce se přiblížit hodnotě 1,5 stupně.

„S dnešní mírou vypouštění emisí vyčerpáme zbývající rezervu za necelých osm let. To není jen tak něčí názor, to je věda,“ prohlásila Thunbergová. „Vím, že o tom nechcete psát ani mluvit, ale já ta čísla budu opakovat, dokud nezačnete,“ dodala.

„Už po zvýšení průměrné teploty o jeden stupeň Celsia lidé umírají v důsledku klimatických změn. Na každém zlomku stupně záleží,“ uvedla Thunbergová, která tento měsíc oslavila sedmnácté narozeniny.

Podle Thunbergové je nyní především zapotřebí, aby světové společnosti, banky, instituce a vlády přestaly investovat do fosilních paliv a podporovat jejich těžbu a využívání.

„Nechceme, abyste to udělali v roce 2050, 2030 nebo 2021. Chceme, abyste to udělali teď,“ řekla Thunbergová. „Náš dům je stále v plamenech a vaše nečinnost ty plameny každou hodinou dál rozdmýchává,“ dodala.

Trump slíbil sázení stromů

Díky aktivismu je Greta šťastnější, uvedl její otec. Bojí se fake news a nenávisti, která na jeho dceru míří

Číst článek

Svůj odpolední projev švédská školačka pronesla krátce poté, co v Davosu domluvil americký prezident Donald Trump, kterého klimatičtí aktivisté odsuzují za rozhodnutí odstoupit od pařížské dohody z roku 2015.

Trump kritizoval „proroky zkázy“ z řad ekologických aktivistů a uvedl, že cestou vpřed není omezování hospodářského růstu, ale technické inovace. Thunbergová ho s kamennou tváří sledovala z publika.

Šéf Bílého domu pak podle médií poměrně překvapivě oznámil, že se USA připojí k iniciativě na zalesnění planety zvané „tři biliony stromů“. Thunbergová to ve svém následném projevu komentovala: „Sázení stromů je samozřejmě dobré, ale nestačí a nemůže nahradit skutečnou ochranu přírody... Nestačí snížit emise, vypouštění emisí musí být zcela zastaveno.“

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme