‚Nikdo nedělá nic, aby zachránil budoucnost.‘ Školačka vyzývá světové lídry k boji se změnou klimatu

Na světové konferenci o klimatu v polských Katovicích, která byla zahájena v úterý, vystoupila před světovými lídry i patnáctiletá Švédka Greta Thunbergová. Dívka každý pátek vynechá školu, aby před švédským parlamentem protestovala proti nečinnosti politiků v oblasti ochrany klimatu. „Musíme si uvědomit, co nám udělaly starší generace, jaký svinčík po sobě nechaly a že jsme to my, kdo se s ním bude muset vypořádat,“ řekla Radiožurnálu.

Tento článek je více než rok starý.

Katovice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Švédka Greta Thunbergová každý pátek vynechá školu, aby před švédským parlamentem protestovala proti nečinnosti politiků v oblasti ochrany klimatu

Švédka Greta Thunbergová každý pátek vynechá školu, aby před švédským parlamentem protestovala proti nečinnosti politiků v oblasti ochrany klimatu | Foto: Hanna Franzen | Zdroj: Reuters

Zrzavá dívka se setkala také s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem. „Řekla jsem mu, že po dobu 25 let bezpočet lidí na klimatických konferencích OSN prosí světové vůdce, aby zastavili emise skleníkových plynů. Ale zjevně to nefungovalo, emise stále rostou. Já nechci prosit světové vůdce o změnu. Řeknu jim, že přichází změna, ať už se jim to líbí, nebo ne,“ řekla rázně školačka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Patnáctiletá Švédka Greta Thunbergová vyzývá světové lídry k boji se změnou klimatu. Poslechněte si celou reportáž z Katovic

Během setkání se světovými lídry vysvětlila svůj postoj. „Proč bych měla studovat pro budoucnost, když možná žádná nebude. Když nikdo nedělá nic, aby zachránil budoucnost,“ řekla. Během panelu, kterého se účastnila, dodala, že je potřeba konat.

„I když není naděje, musíme něco dělat. Nemít naději není výmluvou pro nicnedělání. A samozřejmě že potřebujeme naději. Ale ještě více potřebujeme konat, protože jakmile začneme konat, naděje bude všude,“ uvedla Thunbergová.

Dívka také vyzvala především mladé lidi, aby se angažovali v boji proti změně klimatu a znečištění ovzduší. „V Austrálii minulý týden stávkovalo na 15 tisíc studentů inspirovaných Gretou. Ukazuje to sílu mladých lidí z různých zemí i to, jak je spolupráce napříč státy zásadní,“ řekl Radiožurnálu jiný student, tentokrát Toby z Tasmánie, který vyslyšel výzvu mladé Švédky.

Debata o změně každodenního života

Na světové konferenci o klimatu se sešli zástupci téměř 200 států. Cílem je určit cestu, jak naplnit závazky Pařížské dohody z roku 2015. Dosud přislíbená opatření na snížení emisí skleníkových plynů však k jejich dosažení zdaleka nebudou stačit.

Pařížskou dohodou se vůdci zemí z celého světa zavázali udržet zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia a co nejvíce se přiblížit hodnotě 1,5 stupně v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Kromě státníků se konference účastní tisíce vědců a aktivistů z celého světa.

Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce z hnutí ANO dochází v otázce klimatických změn čas. Takové je poselství prvního dne konference. „Já tady vnímám nervóznější atmosféru, protože se ukazuje, že k těm cílům není blíž. Je to o dramatických změnách v průmyslu, v dopravě, ve zpracování odpadu, ve zpracování odpadu směrem k objemu hospodářství, spotřebě masa,“ řekl ministr Radiožurnálu.

OSN varuje před alarmujícími změnami klimatu. ‚Dostali jsme se na hranu,‘ říká profesor Marek

Číst článek

Nejde přitom pouze o změny shora, změna se naopak dotkne každého jednotlivce. „Je to totiž samotná debata o způsobu našeho dosavadního života, který zatím vypadá, že je neudržitelný,“ dodal Brabec.

‚Problém s nejvyšší prioritou‘

Greta Thunbergová také upozorňuje, že podle ní čelí lidstvo existenční hrozbě. „Říkala jsem si, pokud se to opravdu děje a ovlivňujeme takto klima, nikdo by přeci nemluvil o ničem jiném. Byl by to problém s nejvyšší prioritou.“

O změnu klimatu se začala zajímat ve škole. Učitelé ji nabádali, aby zhasínala světla a šetřila papírem a nevyhazovala jídlo. Když se Greta zeptala proč, dozvěděla se o hrozbě klimatických změn způsobených člověkem. Nejdřív tomu nechtěla věřit.

Čím víc si ale o otázce zjišťovala informací, tím si byla jistější, že jde o závažný problém nebývalých rozměrů, ale mnozí si ho neuvědomují, stejně jako předtím ona. Rozhodla se proto, že na věc musí upozornit. Přestala chodit do školy a protestovala 15 dní s transparentem před švédským parlamentem.

V současnosti to dělá jeden den v týdnu, každý pátek místo výuky stojí v centru Stockholmu před budovou švédského Riksdagu. Její páteční protest napodobují tisíce studentů. „Všem, kteří se na stávce podílejí, bych ráda řekla, že jsme v tom společně a nevzdáme to.“

Patnáctiletá dívka v Katovicích bez problému diskutuje o různých aspektech klimatické změny. Spolu s Gretou do Polska přicestoval i její otec, herec a hudební producent Svante Thunberg. S manželkou přitom zpočátku nebyli z Gretina protestu šťastní.

„Nemysleli jsme si, že je to dobrý nápad. Nesouhlasili jsme, ale ona řekla, že v tom bude tak jako tak pokračovat. A posléze nás přesvědčila. Vlastně nám v otázce klimatických změn otevřela oči. Teď se jí snažím podporovat, chránit a zajistit, aby se cítila dobře,“ řekl Thunberg.

Mladá aktivistka, která mimo jiné má Aspergerův syndrom, ještě neví, co bude v budoucnu dělat. „Klimatická krize bude čím dál naléhavější. Myslím, že budu klimatickou aktivistkou, pokud jich ještě bude zapotřebí a věřím, že bude.“

Původně přitom chtěla být astronautkou, později herečkou. „Asi jako každé dítě,“ dodala. Zároveň ovšem upozorňuje, že si lidstvo nemůže v současnosti posílat astronauty do vesmíru. „Do budoucna samozřejmě ano, ale teď se bohužel musíme stoprocentně soustředit na snížení emisí skleníkových plynů.“

Štěpán Sedláček, och, nol Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme