U města Grindavík na Islandu začaly nové sopečné erupce. Láva prolomila obranné zdi a zapálila domy

Jihozápad Islandu na ostrově Reykjanes opět sužují sopečné erupce. Ze dvou sopečných trhlin poblíž města Grindavík vyvěrá od neděle láva. Město je kompletně evakuované a některá z obranných zařízení, jež město vybudovalo po prosincové erupci, lávu částečně zadržují. Některá zařízení však byla prolomena a láva se dostala do města, kde následně vzplály domy, uvádí BBC.

Grindavík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sopečné erupce u Grindavíku

Následky erupce mohou být problematické pro lidi s dýchacími problémy. Sopečná činnost totiž uvolňuje plyny, jako je oxid siřičitý, který dráždí kůži, oči, nos a hrdlo | Foto: Snorri Thor | Zdroj: Reuters

Po prosincové erupci vznikly kolem sopky obranné zdi, které měly odvést roztavenou horninu pryč z Grindavíku. Islandský meteorologický úřad uvedl, že bariéry byly na několika místech prolomeny a láva se tak dostala do města, kde zapálila domy a budovy.

Proud lávy odstřihl hlavní silnici do města. Vulkanolog Robin Andrews uvedl pro BBC, že „probíhající erupce je extrémně nebezpečná a škodlivá“. Také zdůraznil, že vyvěrání lávy z dvou momentálních trhlin nevykazuje žádné známky zpomalování.

,Jako z apokalyptického filmu.‘ Island má vytékající lávu pod kontrolou, na místo přijíždí turisté

Číst článek

„Z hlediska délky trvání a závažnosti škod je v tuto chvíli nemožné erupci zmapovat,“ řekl Andrews a varoval, že následky erupce mohou být problematické pro lidi s dýchacími problémy. Sopečná činnost totiž uvolňuje plyny, jako je oxid siřičitý, který dráždí kůži, oči, nos a hrdlo.

Trhlina po prosincové erupci měřila zhruba čtyři kilometry. Nová nedělní trhlina je zhruba o čtvrtinu delší a množství magmatu zatím dosahuje podobné úrovně jako v prosinci uvádí server CNN.

Islandský prezident Gudni Johannesson v přímém přenosu v neděli večer vyzval lidi, aby se „spojili a měli soucit s těmi, kteří nemohou být ve svých domovech“. Zároveň vyjádřil naději, že se situace uklidní. Nicméně také řekl, že stát se může cokoliv, uvedla agentura AFP.

Erupce nenarušily vnitrostátní ani mezinárodní lety. Kód Islandského meteorologického úřadu pro letectví na poloostrově Reykjanes byl v pondělí ráno oranžový, což znamenalo, že erupce pokračuje a emise popela nejsou žádné nebo jsou malé. Lety z nedalekého letiště Keflavík probíhaly beze změny. 

Otřesy probudily islandskou sopku. Rozsah erupce ‚mnohonásobně převyšuje‘ parametry poslední doby

Číst článek

„Dnešek je černým dnem pro Grindavík i celý Island, ale slunce opět vyjde,“ řekla premiérka Katrín Jakobsdóttirová. Také uvedla, že vláda se v pondělí sejde, aby projednala opatření týkající se bydlení pro evakuované obyvatele, v Grindavíku jich žije okolo 4000.

Island se nachází nad takzvaným Středoatlantickým hřbetem, což je hranice mezi euroasijskou a severoamerickou tektonickou deskou. Jsou to dvě největší tektonické desky na planetě. 

Nedělní erupce je pátou, ke které došlo na poloostrově Reykjanes od roku 2021. Na Islandu se nachází třicet tři aktivních sopečných systémů.

Na záběrech islandské vysílací společnosti RÚV je vidět vyvěrající pruh lávy poblíž města Grindavík

Eliška Drobná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme