Čeští piloti hlídkují nad Pobaltím, k dispozici mají pět stíhacích letounů Jas-39 Gripen

Čeští armádní piloti se stíhacími letouny gripen od neděle dohlížejí na vzdušný prostor pobaltských zemí, které nemají vlastní nadzvukové letectvo. Nebe nad Litvou, Lotyšskem a Estonskem má česká armáda na starosti společně s dánským a belgickým letectvem. Mise potrvá do konce roku.

Tallinn/Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gripen dosahuje rychlosti přes 2000 kilometrů v hodině.

Gripen dosahuje rychlosti přes 2000 kilometrů v hodině. | Foto: Michal Voska | Zdroj: Ministerstvo obrany

Pro české nadzvukové letectvo je vyslání do Pobaltí šestou podobnou misí. V minulosti třikrát působilo na Islandu, v pobaltských zemích byli piloti gripenů nasazeni dvakrát v letech 2009 a 2012.

Pilot gripenu: Nebezpečí? Letoun si s mnoha závadami poradí sám

Číst článek

Čeští piloti startují k letům z estonské základny Ämari. K dispozici mají pět strojů Jas-39 Gripen, se kterými do Pobaltí přiletěli v pátek z letiště v Čáslavi.

Standardní výzbroj

Vyslané letouny jsou vybaveny standardní výzbrojí, jakou používají také při střežení českého vzdušného prostoru. Novinkou v současném zahraničním nasazení je použití zaměřovacích a průzkumných kontejnerů Litening 4i.

Jsou primárně používány pro přesné údery proti pozemním cílům a piloti je nad Pobaltím využijí pro zlepšení schopnosti vzdáleného vizuálního pozorování letounů. Piloti budou mít také speciální vybavení včetně neoprenového oděvu pro případ, že by se ocitli ve studené vodě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme