Gripeny prý mají problémy s létáním v noci

Stíhací letouny Jas-39 Gripen, které by v budoucnu měly chránit český vzdušný prostor, mají v posledních dvou letech problémy s létáním v noci a za omezené viditelnosti. Uvedl to švédský veřejnoprávní rozhlas. Švédské letectvo údajně nemohlo kvůli obtížím v posledních dvou letech cvičit naplno ve chvílích, kdy byla tma nebo zataženo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saab J-39 Gripen na letišti | Foto: SAAB-BAE Systems

Čeští experti, kteří právě jednají o pořízení těchto strojů pro českou armádu, o těchto problémech podle mluvčího ministerstva obrany Ladislava Štichy vědí.

"Ministerstvo obrany s tím žádný problém nemá, protože v těchto dnech a týdnech probíhají intenzívní jednání se švédskou stranou, a mimo jiné i podobné případy a problémy jsou předmětem těchto jednání a výsledkem by měla být smlouva, která České republice zaručí to, že takové problémy se jí žádným způsobem nedotknou a že na ně nedoplatí a pokud možno budou všechny vychytány."

Velitel leteckých sil Švédského království Jan Andersson kritiku odmítl. Žádný letecký systém na světě podle něj nemůže vykázat tak nízkou nehodovost, jako mají gripeny.

Česká armáda si chce od Švédska pronajmout 14 nových gripenů, které mají nahradit dosluhující ruské stroje MiG-21. Desetiletý pronájem švédských stíhaček včetně nákladů na jejich provoz by měl ministerstvo obrany stát 21 miliard korun.

Marika Táborská, Jan Čamek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme