Spojené státy plánují v Grónsku otevřít konzulát, chtějí posílit vazby s arktickou oblastí

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa má v plánu otevřít příští rok v Grónsku nový konzulát. Informovala o tom v sobotu agentura AP s odvoláním na ministerstvo zahraničí, podle kterého je tento krok součástí širší arktické strategie Spojených států.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zajímavé je Grónsko také kvůli svému velkému nerostnému bohatství, o které už zájem projevila například i Čína. | Foto: Lenka Trajerová, Radek Havelka

V posledních dnech vyvolala velkou pozornost Trumpova snaha jednat s Dánskem o koupi Grónska. Poté, co premiérka Mette Frederiksenová, jednání o této věci odmítla, zrušil šéf Bílého domu plánovanou cestu do Kodaně.

Proč chce Trump koupit Grónsko? Kvůli ropě, své pověsti i obchodní válce s Čínou

Číst článek

Americké ministerstvo zahraničí v dopise zahraničnímu výboru Senátu, který má agentura AP k dispozici, uvedlo, že plán na zřízení konzulátu v Grónsku je součástí širší strategie Spojených států na „posílení politických, hospodářských a obchodních vazeb napříč arktickou oblastí“.

Zastupitelský úřad by se měl příští rok otevřít v Nuuku, hlavním městě Grónska, které je autonomní součástí Dánského království. Konzulát by mimo jiné „sloužil jako efektivní platforma pro prosazování zájmů Spojených států v Grónsku“, zdůvodnilo americké ministerstvo potřebu jeho otevření.

Spojené státy konzulát v Grónsku poprvé otevřely v roce 1940 poté, co nacistické Německo obsadilo Dánsko. Zastupitelský úřad uzavřely v roce 1953.

,Absurdní‘ ,nemravná‘

Největší ostrov na světě se tento týden stal středem zájmu světových médií poté, co americký list The Wall Street Journal napsal, že má americký prezident Trump zájem Grónsko od Dánska koupit. Návrh odmítli grónští i dánští politici. Premiérka Frederiksenová označila debatu o prodeji části Dánského království za „absurdní“. Trump následně uvedl, že její reakce byla „nemravná“ a zrušil návštěvu Kodaně plánovanou na počátek září.

Trump kvůli neochotě prodat Grónsko zrušil svou cestu do Dánska. ‚Groteskní a urážlivé,‘ zní reakce

Číst článek

V pátek dánská agentura Ritzau informovala, že si Trump s Frederiksenovou telefonovali a vedli „konstruktivní rozhovor“, který se soustředil především na spolupráci zemí v oblasti bezpečnostní politiky. Dánská premiérka vyjádřila naději, že incident s Grónskem nebude mít dopad na vztahy mezi Dánskem a Spojenými státy.

V sobotu Trump před odletem na summit skupiny zemí G7 v jihofrancouzském Biarritzu označil předsedkyni dánské vlády za „skvělou ženu“. „Máme s Dánskem velmi dobrý vztah... Zavolala mi a já jsem to velmi ocenil,“ řekl.

Pro Washington má Grónsko nemalý bezpečnostní význam. Letitá dohoda s Dánskem dává Spojeným státům prakticky neomezené právo využívat leteckou základnu Thule, která leží na grónském území asi 1 200 kilometrů za polárním kruhem. Zajímavé je Grónsko také kvůli svému velkému nerostnému bohatství, o které už zájem projevila například i Čína.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme