Arabský klan Remmových. Policie dopadla pátého podezřelého z krádeže v drážďanském ‚Fort Knox‘

Německá policie dopadla pátého podezřelého v kauze předloňské krádeže historických šperků v Drážďanech. V úterý o tom informovala drážďanská prokuratura, která má vyšetřování případu na starosti. Všichni zadržení patří k arabskému rodinnému klanu z Berlína, jehož příslušníci mají kriminální minulost.

Drážďany Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Některé z klenotů, které jsou v Grünes Gewölbe uložené | Foto: Arnd Wiegmann | Zdroj: Reuters

Pětice podle kriminalistů v listopadu 2019 vykradla drážďanskou historickou klenotnici Grünes Gewölbe (Zelená klenba). Bulvární list Bild, který je nejprodávanějším v Německu, tehdy ukradení cennosti vyčíslil až na jednu miliardu eur (25,4 miliardy korun). Zástupci historické instituce ale tvrdí, že hodnota odcizených věcí je nevyčíslitelná.

Drážďanskou klenotnici vykradla podle policie čtveřice zlodějů. Kolik cenností zmizelo, není jasné

Číst článek

Policie v souvislosti s případem dlouho nikoho nezadržela, média proto spekulovala, že vyšetřovatelé ani přes vypsanou odměnu 500 000 eur (12,7 milionu korun) stopu nemají.

Loni v prosinci ale policie při razii v Berlíně zadržela tři podezřelé a v prosinci pak čtvrtého. Tento týden v pondělí pak podnikla další zátah, při kterém dopadla posledního z hlavní skupiny hledaných. Zadrženým je 22leté dvojče muže, který skončil ve vazbě loni v prosinci.

Vyšetřovatelé hledají ještě tři další muže, kteří podle nich s přípravou činu pomáhali.

Kam zmizely klenoty?

Zadržená pětice, která je považována za hlavní strůjce, pochází z arabského klanu Remmových. Ten se v roce 2017 podílel na krádeži stokilogramové zlaté mince Big Maple Leaf v hodnotě zhruba 3,75 milionu eur (95,4 milionu korun) z berlínského Bodeho muzea. Před rokem za tento čin poslal soud tři muže do vězení.

Stejně jako v případě šperků z klenotnice, ani minci se doposud najít nepodařilo. Odborníci se obávají, že pachatelé drahokamy vytrhali a cenné kovy roztavili a že stejný osud potkal i minci.

Klenotnice Grünes Gewölbe leží v samém srdci historického drážďanského Starého města a patří k největším v Evropě. Uchovávány jsou zde cenné historické sbírky Saska od renesance až po klasicismus. Vznikla v 16. století a veřejnosti jsou její sbírky přístupné od roku 1724. Název klenotnice byl odvozen od původního malachitového nátěru její klenby.

Bývalý ředitel muzea Martin Roth už dříve označil klenotnici za „pomyslný Fort Knox“ s tím, že je v něm schovaná řada bezpečnostních prvků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme