Gruzie a Moldavsko podepíší asociační dohodu s EU, Ukrajinci demonstrují

Ukrajinská opozice a demonstranti na náměstích naposledy vyzvali prezidenta Viktora Janukovyče, aby dnes na summitu Evropské unie ve Vilniusu podepsal asociační dohodu stejně jako Gruzie a Moldavsko. Naděje ale nejsou velké a prozápadní síly proto na dnešek svolaly do centra Kyjeva velkou demonstraci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinci protestují proti pozastavení asociačních jednání s Evropskou unií | Foto: Martin Dorazín

Právě v litevském Vilniusu měla dnes Ukrajina nakročit do Evropské unie. Asociační smlouva a dohoda o volném obchodu měly postsovětskou zemi přiblížit k evropské ekonomice a hodnotám. Kyjev ale nečekaně minulý týden podlehl tlaku Ruska a podpis smluv odložil.

Tisíce Ukrajinců proto vyšly do ulic a chtěly rozhodnutí vlády zvrátit. Ukrajinský prezident Viktor Janukovič, který sem do Vilniusu dorazil, má evropským partnerům co vysvětlovat. Obě strany nicméně tvrdí, že Ukrajina si dveře do unie nezabouchla. Podpis asociační dohody se jenom o nějaký čas opět opozdí.

„Moldavsko a Gruzie parafovaly své asociační dohody, a my nic. Hanba Janukovyčovi! Ukrajina je Evropa, podepiš!“ křičí však tisíce lidí na kyjevském náměstí Nezávislosti, kde už několik dní a nocí probíhá nepřetržitý mítink.

Přehrát

00:00 / 00:00

Atmosféru ukrajinských protestů zachytil zahraniční zpravodaj ČRo Martin Dorazín

„Teď nastala historická chvíle. Jestli nás Rusko zase stáhne k sobě, může to skončit i válkou, konfrontací, agresí - jako obvykle,“ říká jeden z demonstrantů.

Nehledě na mráz a studený vítr tráví teď tisíce ukrajinských studentů dny a noci na náměstích, aby dali svým i zahraničním politikům najevo, že Evropská unie má podporu značné části Ukrajinců.

Nahoře na náměstí na Mejdanu je už večer pořádná zima, a tak se lidé chodí ohřát do podchodu, kde pijí kávu a čaj. Někteří za zvuku pouličního orchestru i tancují.

I nahoře na náměstí roznášejí děvčata horké nápoje a jídlo, které sem přivážejí Kyjevané přesně jako před devíti lety při oranžové revoluci.

Lidé se cítí zrazeni

Vzduchem se nese vůně kouře, pořádně přituhuje. Lidé se ohřívají u sudů, ve kterých hoří polena. To vymysleli odborníci na slovo vzatí – studenti kyjevské teplárenské vysoké školy. Jejich vůdce Taras vysvětlil, proč sem přišli a za co demonstrují:

„Chceme do Evropské unie, chceme jí být blíže než Rusku. Rusko – to je minulost a Evropa je naše budoucnost. I když náš milovaný prezident dohodu s unií nepodepíše, alespoň ukážeme světu, že naši politici nepředstavují ukrajinský národ a že máme vlastní názory,“ říká.

Demonstranti cítí určitou zradu z několika pohledů. Myslí si, že Evropská unie příliš málo podporuje demokratické síly na Ukrajině. A zradu pociťují především ze strany prezidenta Viktora Janukovyče a vlády, která asociační jednání s unií pozastavila.

Martin Dorazín, Petr Vavrouška, Kateřina Prachařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme