Gruzie dala Adžárii desetidenní ultimatum

Desetidenní ultimatum dostala gruzínská autonomní republika Adžárie na odzbrojení svých vojenských oddílů. Po zasedání gruzínské Bezpečnostní rady v Tbilisi to oznámil prezident Michail Saakašvili. Jinak rozpustí autonomní orgány Adžárie a vyhlásí předčasné volby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zničený most mezi Adžárií a Gruzií | Zdroj: ČTK

Lídr Adžárie Aslan Abašidze dostane ještě jednu možnost vrátit autonomní republiku pod ústavní vládu Gruzie a zahájit odzbrojování, uvedl Michail Saakašvili.

Pokud se tak nestane, dodal gruzínský prezident, pak v souladu s ústavním právem rozpustím adžarské orgány a vyhlásím v autonomii předčasné volby.

Tbilisi tak reaguje na poslední eskalaci napětí ze strany separatisticky naladění Adžárie a hlavně jejího vůdce Aslana Abašidzeho, který se nemíní podrobit nové moci v Gruzii.

Bezprostředním impulsem pro svolání bezpečnostní rady bylo vyhození do povětří tří mostů mezi Adžárií a zbývajícím územím Gruzie. Abašidze tak prý chce zabránit vojenské intervenci Tbilisi v Adžárii.

Gruzie uskutečnila v pátek největší vojenské manévry v historii země. Některá cvičení, jichž se účastnilo na 2000 vojáků, se měla konat dva až tři kilometry od gruzínsko-adžarských hranic.

Petr Voldán, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme