Gruzie dala Moskvě ultimatum na vyklizení ruských základen

Mezi Ruskem a Gruzií to nadále vře. Příčinou jsou ruské vojenské základny na území Gruzie a neochota Moskvy odtud co nejdříve stáhnout své vojáky. Tento týden chtěl dokonce gruzínský parlament vyhlásit ruské základny za nezákonné. Nakonec se rozhodl ještě chvíli počkat, poslanci ale dali Rusku jasné ultimátum.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruští vojáci | Foto: Česká televize

Do 15. května musí být dosaženo oboustranné dohody o konečném odchodu ruských vojsk z Gruzie. V opačném případě bude gruzínská vláda striktně požadovat, aby Moskva své dvě základny uzavřela do 1. ledna 2006. Poté přestane Tbilisi vydávat vstupní víza pro ruské vojáky a omezí pohyb pro zaměstnance základen a vojenské techniky.

"Devátého května chce mít prezident Putin velkou show v Moskvě. Gruzie by světu ráda řekla: ano, politika Ruska k jeho sousedům se mění. Zatím ale k takovým slovům nemáme důvod," řekla Českému rozhlasu gruzínská ministryně zahraničí Salome Zurabišvilová.

Tbilisi a Moskva se o termínu odchodu ruských vojsk baví od roku dva tisíce jedna. Zatímco Gruzie navrhovala tříleté období, Moskva chtěla nejprve čtrnáct let, a teď na uzavření základen žádá nejméně osm let.

Petr Vavrouška, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme