Zákon o zahraničních agentech vyvolal v Gruzii protesty. Podle kritiků se vláda inspirovala Ruskem

Gruzínští poslanci ve středu hlasy vládnoucí strany přijali v prvním čtení kontroverzní zákon o zahraničních agentech, který kritici pokládají za posun zakavkazské republiky k autoritářskému režimu. Gruzínská prezidentka jej slíbila vetovat, neboť podle ní ohrožuje naděje země na vstup do Evropské unie. Proti zákonu před sídlem parlamentu protestovaly tisíce lidí, opozice demonstraci svolala i na středu.

Tbilisi (Aktualizováno: 9:51 8. 3. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gruzínci demonstrují proti přijetí kontroverzního zákona

Gruzínci demonstrují proti přijetí kontroverzního zákona | Foto: Agentura Reuters | Zdroj: Reuters

„Dnes je černý den pro gruzínskou demokracii,“ citoval server Gruzia online z prohlášení amerického velvyslanectví. Proti zákonu před sídlem parlamentu demonstrovaly tisíce lidí, které se policie pokoušela rozehnat slzným plynem.

„Pro je 76 hlasů, 13 je proti. Návrh zákona byl přijat v prvním čtení,“ prohlásil předseda parlamentu Šalva Papuašvili podle agentury TASS po hlasování. V pondělí se při projednávání předlohy gruzínští poslanci dokonce pustili do pěstního souboje.

Hlasování se odehrálo na pozadí protestů uspořádaných opozicí. Demonstrantů se podle odhadů sešlo okolo deseti tisíc.

Těžkooděnci proti nim opakovaně použili slzný plyn, ohlušující granáty a vodní dělo, demonstranti po policistech házeli dělobuchy, petardy a také zápalné lahve, uvedli reportéři z místa. Ministerstvo vnitra tvrdí, že protest překročil rámec zákona a svobody slova.

Lidé demonstrovali do středečního rána, opozice pak na středu opětovně vyzvala k protestu. Policie zadržela 66 demonstrantů, kterým hrozí postih za výtržnosti a neuposlechnutí pokynů policie, uvedlo ministerstvo vnitra. Dodalo, že během potyček byla zraněno na padesát strážců zákona.

Inspirace z Ruska

„Proti pokojnému protestu nasadily speciální jednotky a policie nepřiměřenou sílu. Zatkli množství účastníků, včetně předsedy jedné opoziční strany Zuraba Džaparidzeho. Ale už za pár hodin přijde před parlament ještě více lidí než včera,“ prohlásil opoziční předák Giorgi Vašadze podle listu Kommersant.

Demonstranty podpořila svým prohlášením z newyorského sídla OSN prezidentka Salome Zurabišviliová, která původně vzešla z vládnoucí strany Gruzínský sen.

Rusko dalo nálepku ‚zahraniční agent‘ vědeckému časopisu, charitě i ekologům. Musí se tak označovat

Číst článek

„Je za mnou socha Svobody, která je symbolem toho, za co Gruzie vždy bojovala a kvůli čemu jsme dospěli až k dnešku. Jsem spolu s vámi, protože dnes ztělesňujete svobodnou Gruzii,“ prohlásila podle agentury TASS hlava státu.

Kritici tvrdí, že inspirace novinky pochází z Ruska, kde podobný zákon schválili v roce 2012, po návratu Vladimira Putina do Kremlu. Od té doby ho ruské úřady neustále rozšiřují a používají k potírání občanské společnosti a nezávislých médií.

Vládnoucí strana Gruzínský sen minulý měsíc oznámila, že zákon, který musí projít několika dalšími schvalovacími fázemi, podporuje.

Navrhovaná norma by vyžadovala, aby se organizace, které získávají více než 20 procent svých finančních prostředků ze zahraničí, registrovaly jako „zahraniční agenti“ a podrobily se kontrole ministerstva spravedlnosti. Jinak by jim hrozily vysoké pokuty.

Vstup do EU

„Ruský zákon, který je nyní navrhován v parlamentu, je proti gruzínským národním zájmům, proti našim evropským ambicím,“ řekl opoziční politik Irakli Pavlenišvili. Zákonodárce z Gruzínského snu Irakli Beraja naopak označil odpůrce návrhu zákona za „špiony“, uvedl nezávislý kavkazský server OC-Media.

Poslanec Živi Mikanadze z Gruzínského snu uvedl, že lidé v zemi si zaslouží vědět, jak jsou které organizace financovány. Vládnoucí strana podle agentury Reuters tvrdí, že i nadále podporuje vstup Gruzie do struktur Evropské unie.

Prezidentka Zurabišviliová už dříve prohlásila, že bude zákon vetovat, neboť podle ní ohrožuje naděje Gruzie na vstup do Evropské unie a NATO. Parlament ale může prezidentské veto přehlasovat, jak se už stalo v případě zákona o odposleších, který Unie kritizovala.

Gruzie se potýká s přívalem uprchlíků z Ruska. ‚Je to absolutní katastrofa,‘ stěžují si místní

Číst článek

Více než 60 organizací a médií už v únoru uvedlo, že pokud se návrh stane zákonem, nebudou se jím řídit.

Zahraniční kritika

Americké velvyslanectví ve středečním prohlášení zdůraznilo, že další přijímání zákonů inspirovaných Kremlem není kompatibilní se snahou o integraci Gruzie do Evropské unie a s demokratickým rozvojem země.

Přijetí těchto zákonů podle něj poškodí vztahy Gruzie se strategickými partnery a rozvrátí práci mnoha organizací pomáhajících Gruzíncům. Tyto kroky také zpochybňují oddanost vládnoucí strany euroatlantické integraci, uvedla ambasáda.

Server Gruzia online podotkl, že podobné výhrady vyjádřily i velvyslanectví dalších západních zemí, komisařka Rady Evropy pro lidská práva či velvyslanec Evropské unie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme