Gruzie drží smutek za oběti povodně, v tbiliské zoo našli další zvířata

Státním smutkem dnes v Gruzii uctili památku 13 obětí povodně, které se v noci ze soboty na neděli přehnala Tbilisi. Úřady vyhlásily dnešek volným dnem, aby obyvatelé hlavního města mohli zůstat doma. Policistům se ještě nepodařilo odchytit všechny šelmy, které utekly ze zoologické zahrady.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranáři prohledávají troskáy tbiliské zoo, kterou zničila povodeň | Zdroj: Reuters

Vedení tbiliské zoo ještě nemá úplný přehled o škodách, které povodeň způsobila.

Dolní část areálu pokrývá půlmetrová vrstva bahna. Zaměstnancům zoo se podařilo najít v naplaveninách živého krokodýla a divočáka.

S likvidací následků bude tbiliské zoo pomáhat i tým dobrovolníků z českých zoologických zahrad, který dnes večer odletí z Prahy. Pražská zahrada posílá pět lidí v čele s kurátorem Petrem Velenským, k nimž se připojí ještě dva chovatelé z ústecké a zlínské zoo.

Město se ještě nestačilo vzpamatovat z nedělní povodně a meteorologové už varují před další. V horách může podle nich dojít k novým sesuvům půdy, které o víkendu přehradily tok říčky Very. Umělá hráz se pak protrhla a voda zaplavila město.

Podle gruzínského patriarchy Iliji II. je to trest za to, že bolševici po revoluci roztavili kříže a kostelní zvony a z výtěžku z prodeje kovu postavili tbiliskou zoologickou zahradu.

Ze zoo během záplav uprchli lvi, tygři, medvědi, vlci, jeden jaguár a hroch, který byl později uspán a vrácen do zahrady, podobně jako například tučňáci. Některá další zvířata zastřelila policie.

Záchranáři odnášejí tygry uhynulé při povodni v tbiliské zoo | Foto: Reuters

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme