Gruzínský premiér rezignoval. Důvodem byly neshody s předsedou vládní strany

Gruzínský premiér Giorgi Kvirikašvili rezignoval. Společně s ním podle ústavy odchází taky všichni členové vlády. Kvirikašvili měl dlouhodobé spory s předsedou vládní strany, expremiérem Bidzinou Ivanišvilim, který je zároveň nejbohatším občanem Gruzie. Kvirikašvili vedl vládu od roku 2015.

Tbilisi (Aktualizováno: 22:37 13. 6. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gruzínský premiér Giorgi Kvirikašvili | Foto: Kasya Shahovskaya | Zdroj: Flickr (CC BY 2.0)

 „Měli jsme s vůdcem vládnoucí strany určité neshody. Myslím, že nadešel čas, kdy by měla být šéfovi strany poskytnuta příležitost sestavit nový kabinet," prohlásil odstupující premiér.

Bývalý ministr zahraničí a vicepremiér Kvirikašvili, kterému je 50 let, do čela vlády nastoupil v prosinci 2015. Nahradil tehdejšího premiéra Irakliho Garibašviliho, který rezignoval.

Pozorovatelé tuto výměnu považovali za snahu rok před volbami zvýšit popularitu Ivanašviliho vládní koalice Gruzínský sen, která silně poklesla v důsledku ekonomických potíží.

Agentura TASS poznamenala, že předseda vlády je podle gruzínské ústavy hlavou výkonné moci a má reálnou moc k řízení země. Prezident je sice formálně hlavou státu, ale jeho pravomoci jsou značně omezené.

vjb, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme