Gruzie nabídla Rusku příměří, boje v Jižní Osetii ale zatím neustávají

Úplné zastavení bojů Gruzie oznámila ruskému velvyslanectví v Tbilisi. V oznámení se tvrdí, že Gruzie od neděle zastavuje své vojenské akce. S odkazem na ruské ministerstvo zahraničních věcí to uvedla agentura Interfax. Podle prohlášení se všechny gruzínské ozbrojené síly měly také stáhnout z oblasti konfliktu. Ruské letouny přesto bombardovaly mezinárodní letiště v gruzínské metropoli. Do Tbilisi přicestoval s mírovým plánem francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner, aby jednal jednat o plánu, který by měl na Kavkaz navrátit mír.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kolona ruských tanků u města Džhava v Jižní Osetii | Zdroj: ČTK

Situace v Jižní Osetii zůstává nadále nepřehledná. Přestože gruzínská armáda podle zpráv z Tbilisi opustila území této separatistické provincie, ruské námořnictvo potopilo údajně v sebeobraně gruzínskou válečnou loď. Druhá strana tuto informaci zatím nekomentovala.

Gruzie oznámila ruskému velvyslanectví v Tbilisi, že přeruší veškeré bojové akce. Deklarovala tak svou připravenost jednat o příměří. Ruské letouny přesto bombardovaly mezinárodní letiště v gruzínské metropoli. A to jen půl hodiny před plánovaným příletem francouzského ministra zahraničních věcí Bernarda Kouchnera. Moskva potvrdila, že nabídku na ukončení bojů převzala, ale kvůli přesvědčení, že Gruzie nestáhla všechny své vojáky, pokračuje v dosavadních bojích.

Vzájemná obviňování z útoků na civilisty

Rusové, kteří mají pod kontrolou jihoosetinské hlavní město Cchinvali, chtějí co nejdříve vyšetřit údajné vyvražďování místního obyvatelstva gruzínskou armádou.

V rozhovoru pro BBC ale gruzínský prezident Michail Saakašvili jakákoliv obvinění z úmyslného zabíjení civilistů odmítl: "Když se střílí, jsou vždycky oběti na životech, a to je politováníhodné. Většina obyvatel Cchinvali ale byla nejdříve evakuována. Když gruzínská armáda získala nadvládu nad městem, bylo sice poškozené, ale stálo. Ale když spustilo palbu ruské dělostřelectvo, bylo úplně zničené. A to se dá snadno ověřit," prohlásil Saakašvili.

Bombardování vyhání lidi z domovů

Zcela se rozcházejí údaje o obětech: podle ruských a jihoosetinských úřadů přišlo o život 1 500 lidí, Gruzie hovoří o 80 až 150 mrtvých. Své domovy v posledních dnech podle OSN opustilo možná až 20 000 obyvatel Jižní Osetie, většina údajně odchází na území Ruska.

Během dne se ještě stále se bojovalo v Jižní Osetii, regionu, který žádá po Gruzii úplnou samostatnost. Zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová viděla gruzínské tanky podél silnice, která vede z města Gori směrem k Jižní Osetii. Obyvatelé vesnice Skuravi, která leží zhruba sedm kilometrů od frontové linie, jí potvrdili, že téměř všichni civilisté už opustili své domovy. Podle jejich slov je okolí vesnice několikrát denně bombardováno.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová o situaci poblíž Jižní Osetie

Zasažení jakýchkoliv civilních cílů v Jižní Osetii a Gruzii během bombardování Rusko popírá. Na tiskové konferenci v Moskvě to uvedl generál Anatolij Nagovicyn. Podle jeho slov ruští vojáci nemají oprávnění útočit na civilní pozice. Světové agentury ale informují o tom, že civilní objekty byly cílem ruských náletů, především pak ve městě Gori.

Washington se obává zhoršení vztahů s Moskvou

Spojené státy varovaly, že nejnovější krize kolem Jižní Osetie provázená nasazením ruské armády proti Gruzíncům může dlouhodobě poškodit americké vztahy s Moskvou. Bílý dům vyzval Rusko, aby zastavilo útoky v Gruzii, jinak riskuje významné a trvalé poškození vztahů s USA. Ruské síly útočí na gruzínské jednotky, které se v pátek pokusily ovládnout proruskou separatistickou Jižní Osetii.

V neděli pozdě večer přiletěl do Tbilisi francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner. S Gruzínským prezidentem Saakašvilim bude jednat o plánu, který by měl na Kavkaz navrátit mír. Tento francouzský plán počítá se zachováním územní celistvosti Gruzie, s návratem ke stavu před vypuknutím války a s přítomností mezinárodních pozorovatelů. Vzájemnou navraživost mezi Gruzínci a obyvateli Jižní Osetie ale současné boje silně rozjitřily a návrat ke stavu před konfliktem je tak jen těžko myslitelný.

Generální tajemník OSN Pan Ki-Mun vyzval k okamžitému ukončení nepřátelství a k mírovému urovnání sporu. OSN dnes pravděpodobně také vydá rezoluci odsuzující ruské akce.

Český ministr zahraničí: Praha podporuje Tbilisi

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg kvůli situaci zrušil dovolenou, na které měl být do konce příštího týdne, a vrací se zpátky do Prahy. Je v telefonickém kontaktu se svým francouzským protějškem Bernardem Kouchnerem, jehož země nyní předsedá EU. Mimo jiné je český ministr také ve spojení s gruzínskou ministryní zahraničí. Ministr Schwarzenberg dnes uvedl, že ČR podporuje Gruzii a dodal, že je smutnou shodou okolností, že k bojům v Gruzii dochází právě v době, kdy si připomeneme 21. srpen 1968.

Co se týká českých občanů v Gruzii, skupina 30 Čechů spolu s větší skupinou Poláků v neděli Gruzii opustila, odjeli v doprovodu pracovnice našeho zastupitelského úřadu autobusem do arménského Jerevanu, a odtud odletěli do Varšavy. Dalších patnáct občanů v zemi zatím zůstává, a náš zastupitelský úřad má informaci ještě o dalších asi 15ti Češích v horách. Všichni Češi v Gruzii jsou podle informací úřadu v pořádku.

Zastupitelský úřad ČR ve Tbilisi mohou čeští občané nacházející se v Gruzii, případně jejich příbuzní, kontaktovat na: mobilu +99577740509, faxu: +99532916744 a emailovach adresach czechembassy@gol.ge a tbilisi@embassy.mzv.cz Naše ambasáda informace od Čechů a o Češích v Gruzii uvítá.

Milan Kopp, Lenka Kabrhelová, Marika Táborská, David Koubek, Adéla Havránková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme