Gruzie podepsala dohodu o příměří s Ruskem

Spojené státy zesílily diplomatické úsilí k vyřešení konfliktu mezi Ruskem a Gruzií. Americký prezident George Bush obvinil Moskvu ze zastrašování a vyzval ji, aby respektovala územní celistvost Gruzie. V Tbilisi mezitím při jednání s americkou ministryní zahraničí Condoleezzou Riceovou gruzínský prezident Michail Saakašvili podepsal dohodu o příměří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Condoleezza Riceová a Michail Saakašvili | Foto: ČTK/AP

Gruzínský prezident Michail Saakašvili po pěti hodinách jednání před novináři potvrdil, že podepsal dohodu o příměří, kterou Condoleezza Riceová přivezla z Francie. Dodal ale, že nejde o konečné urovnání a že Gruzie nikdy neakceptuje okupaci cizími vojsky. "Souhlasíme s příměřím, ale to ještě není definitivní smlouva. Nepřijmeme žádné polovičaté řešení." Saakašvili.Saakašvili současně kritizoval západní země za to, že Gruzii nepřislíbili členství v Severoatlantické alianci.

Podle aktuálních informací zůstávají ruské jednotky stále hluboko na gruzínském území. Pod kontrolou mají přístav v západogruzínském městě Poti, dále město Gori ležící na hlavní spojnici do metropole Tbilisi a velký ruský kontingent také operuje u gruzínského města Senaki.

A. Merkelová: Některé kroky Moskvy jsou nepřiměřené

Doposud se zdálo, že reakce německé vlády na postup Ruska v konfliktu na Kavkaze, je velmi vlažná. Šéf německé diplomacie Steinmeier například varoval před mezinárodní izolací Ruska. Vystoupení Angely Merkelové po schůzce s Dmitrijem Medvědětem v Soči ale nenechalo nikoho na pochybách, že kancléřka vnímá situaci trochu jinak.

Angela Merkelová už dopředu vyslala jasný signál, že se jí postup Moskvy při řešení gruzínské krize hrubě nelíbí. Z programu návštěvy Soči totiž vyřadila jak setkání s ruskými občany, tak prohlídku sportovišť budovaných pro zimní olympijské hry.

Na tiskové konferenci pak otevřeně prohlásila, že některé kroky ruské strany považuje za nepřiměřené. Merkelová vyzvala ke stažení ruských jednotek z centrálních oblastí Gruzie a zdůraznila, že základním bodem pro urovnání konfliktu na Kavkaze musí být zachování územní celistvosti Gruzie.

Ruský prezident Dmitrij Medvěděv na to reagoval slovy, "že je velmi nepravděpodobné, že by regiony Abcházie a Jižní Osetie po událostech posledních dní mohly zůstat součástí Gruzie."

Moskva si podle Medvěděva nepřeje zhoršení vztahů ani s EU ani se Spojenými státy a nemá nic proti vyslání mezinárodních jednotek do krizových regionů. "Rusko ale i v budoucnu bude garantem bezpečnosti v oblasti," dodal vládce Kremlu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvláštní zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová informuje o podpisu dohody o příměří

Podrobně jsme diplomatická jednání o rusko-gruzínském konfliktu v Soči a Tbilisi shrnuli v rozhovoru s politologem Tomášem Valáškem. Zvukový záznam pátečního Radiofóra si můžete poslechnout v Rádiu na přání.

Milan Kopp, Jiří Hošek, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme