Gruzie podepsala dohodu o příměří s Ruskem

Spojené státy zesílily diplomatické úsilí k vyřešení konfliktu mezi Ruskem a Gruzií. Americký prezident George Bush obvinil Moskvu ze zastrašování a vyzval ji, aby respektovala územní celistvost Gruzie. V Tbilisi mezitím při jednání s americkou ministryní zahraničí Condoleezzou Riceovou gruzínský prezident Michail Saakašvili podepsal dohodu o příměří.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Condoleezza Riceová a Michail Saakašvili

Condoleezza Riceová a Michail Saakašvili | Zdroj: ČTK

Gruzínský prezident Michail Saakašvili po pěti hodinách jednání před novináři potvrdil, že podepsal dohodu o příměří, kterou Condoleezza Riceová přivezla z Francie. Dodal ale, že nejde o konečné urovnání a že Gruzie nikdy neakceptuje okupaci cizími vojsky. "Souhlasíme s příměřím, ale to ještě není definitivní smlouva. Nepřijmeme žádné polovičaté řešení." Saakašvili.Saakašvili současně kritizoval západní země za to, že Gruzii nepřislíbili členství v Severoatlantické alianci.

Podle aktuálních informací zůstávají ruské jednotky stále hluboko na gruzínském území. Pod kontrolou mají přístav v západogruzínském městě Poti, dále město Gori ležící na hlavní spojnici do metropole Tbilisi a velký ruský kontingent také operuje u gruzínského města Senaki.

A. Merkelová: Některé kroky Moskvy jsou nepřiměřené

Doposud se zdálo, že reakce německé vlády na postup Ruska v konfliktu na Kavkaze, je velmi vlažná. Šéf německé diplomacie Steinmeier například varoval před mezinárodní izolací Ruska. Vystoupení Angely Merkelové po schůzce s Dmitrijem Medvědětem v Soči ale nenechalo nikoho na pochybách, že kancléřka vnímá situaci trochu jinak.

Angela Merkelová už dopředu vyslala jasný signál, že se jí postup Moskvy při řešení gruzínské krize hrubě nelíbí. Z programu návštěvy Soči totiž vyřadila jak setkání s ruskými občany, tak prohlídku sportovišť budovaných pro zimní olympijské hry.

Na tiskové konferenci pak otevřeně prohlásila, že některé kroky ruské strany považuje za nepřiměřené. Merkelová vyzvala ke stažení ruských jednotek z centrálních oblastí Gruzie a zdůraznila, že základním bodem pro urovnání konfliktu na Kavkaze musí být zachování územní celistvosti Gruzie.

Ruský prezident Dmitrij Medvěděv na to reagoval slovy, "že je velmi nepravděpodobné, že by regiony Abcházie a Jižní Osetie po událostech posledních dní mohly zůstat součástí Gruzie."

Moskva si podle Medvěděva nepřeje zhoršení vztahů ani s EU ani se Spojenými státy a nemá nic proti vyslání mezinárodních jednotek do krizových regionů. "Rusko ale i v budoucnu bude garantem bezpečnosti v oblasti," dodal vládce Kremlu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvláštní zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová informuje o podpisu dohody o příměří

Podrobně jsme diplomatická jednání o rusko-gruzínském konfliktu v Soči a Tbilisi shrnuli v rozhovoru s politologem Tomášem Valáškem. Zvukový záznam pátečního Radiofóra si můžete poslechnout v Rádiu na přání.

Milan Kopp, Jiří Hošek, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme